Trwa ładowanie...

Trybunał UE: państwo ma prawo zakazać gier losowych w internecie

Z myślą o zapobieganiu oszustwom i przestępczości oraz w celu ochrony konsumentów państwo członkowskie ma prawo zakazać prowadzenia gier losowych w internecie - uznał w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

Trybunał UE: państwo ma prawo zakazać gier losowych w internecieŹródło: Jupiterimages
d1cqnud
d1cqnud

"Państwo członkowskie może zakazać prowadzenia gier losowych w internecie. Ze względu na specyfikę oferowania gier losowych w internecie, taki zakaz może być uznany za uzasadniony celem polegającym na zwalczaniu oszustw i przestępczości" - uznał Trybunał, do którego z pytaniem prejudycjalnym zwrócił się holenderski sąd.

Chodzi o spór między holenderską fundacją De Lotto a dwiema prywatnymi spółkami Ladbrokes i Betfair. Te ostatnie, powołując się na swobodę świadczenia usług w UE, zajmują się organizowaniem przez internet zakładów sportowych i działalnością bukmacherską z przeznaczeniem dla Holendrów z terytorium Wielkiej Brytanii, gdzie są zarejestrowane.

Tyle, że jak informuje Trybunał UE w komunikacie prasowym, niderlandzkie uregulowanie dotyczące gier losowych zupełnie zakazuje oferowania interaktywnych gier losowych przez internet. Zaś do organizowania tradycyjnych gier losowych czy zakładów sportowych niezbędne jest w Holandii uzyskanie zezwolenia administracyjnego, którego organy krajowe udzielają tylko jednemu monopoliście dla każdej z dozwolonych gier losowych.

d1cqnud

To właśnie fundacja De Lotto, będąca fundacją prawa prywatnego o celach niezarobkowych, posiada zezwolenie na organizowanie zakładów sportowych, gry lotto i gier liczbowych. Zyski rozdzielane są pomiędzy instytucje prowadzące działalność publiczną związaną ze sportem, opieką społeczną i zdrowiem publicznym oraz kulturą.

Trybunał w Luksemburgu uznał, że Holandia ma prawo stosować takie właśnie uregulowania dotyczące polityki gier losowych, mimo że stanowi ono ograniczenie swobodnego świadczenia usług. "Jednakże tego rodzaju ograniczenie może być uzasadnione względami ochrony konsumentów, przeciwdziałania oszustwom i nakłanianiu obywateli do nadmiernych wydatków związanych z grą, jak też względami zapobiegania zakłóceniom porządku publicznego" - czytamy w komunikacie Trybunału.

W związku z tym, dodaje Trybunał, zadaniem sądów krajowych jest zbadanie, czy uregulowania państw członkowskich rzeczywiście odpowiadają tym celom. I czy wynikające z powyższych uregulowań ograniczenia nie okazują się nieproporcjonalne do tychże celów. Dlatego Trybunał ostrzegł: "Jeśli okaże się, że Królestwo Niderlandów stosuje silną politykę ekspansji gier losowych, skłaniając i zachęcając w nadmierny sposób konsumentów do uczestniczenia w tych grach, mając na celu głównie pozyskanie funduszy, należałoby stwierdzić, że polityka ta nie ogranicza w sposób spójny i systematyczny działalności w zakresie gier losowych".

Ladbrokes i Betfair argumentują, że mają zezwolenia udzielone przez Wielką Brytanię na oferowanie zakładów sportowych i innych gier losowych przez internet i telefonicznie, podlegając bardzo surowej brytyjskiej regulacji mającej na celu zapobieganie oszustwom i uzależnieniu od gier losowych.

Trybunał przypomniał jednak, że sektor gier losowych oferowanych przez internet nie jest przedmiotem harmonizacji w ramach UE. Holandia ma więc prawo uznać gwarancje brytyjskie za niewystarczające, by chronić holenderskich konsumentów.

Inga Czerny

d1cqnud
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cqnud