Trzaskowski: coraz więcej spraw załatwimy przez internet
Możliwość załatwienia jak największej liczby spraw za pośrednictwem internetu, podnoszenie kompetencji cyfrowych, a także rozwój infrastruktury szerokopasmowego internetu - zapowiedział minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski w środę w Sejmie.
Szef resortu przedstawił pięć priorytetów, które w najbliższym czasie będzie realizować Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
"Administracja jak najbliżej obywatela tak, aby każdy mógł załatwić jak najwięcej kwestii, nie wychodząc z domu, za pośrednictwem internetu" - mówił Trzaskowski.
Jak dodał, dzięki współpracy MAC z innymi ministerstwami drogą elektroniczną będzie można m.in. uzyskać zaświadczenia o służbie wojskowej i niekaralności; za pośrednictwem internetu będzie można uzyskać też dostęp do informacji dotyczących wyborów, czy podstawowych usług zdrowotnych. "Będą one dostępne za pomocą internetu na jednej ulepszonej platformie i, co najważniejsze, za pomocą jednego systemu weryfikacji takiego swoistego PIN-u. Wreszcie obywatel będzie mógł za pomocą jednego systemu logować się do wszystkich tych systemów" - zapowiedział Trzaskowski.
Przypomniał, że MAC rozwija stronę danepubliczne.gov.pl, na której dostępne będą wszystkie dane opracowane za pieniądze publiczne. "Dzięki temu będzie można tworzyć mnóstwo aplikacji, co przyczyni się do rozwoju gospodarki internetowej" - dodał.
Zaznaczył, że w kolejnych ministerstwach wprowadzany jest elektroniczny obieg dokumentów.
"Polska jest największym placem budowy infrastruktury internetowej w Europie. Będziemy oddawać sieci szerokopasmowe w kolejnych regionach, co przyczyni się do tego, że dostęp do internetu będzie miała coraz większa liczba obywateli" - podkreślił Trzaskowski.
Minister dodał, że MAC prowadzić będzie także programy, które mają podnieść kompetencje cyfrowe. "Nadal musimy inwestować w rozwój kompetencji cyfrowych obywateli, 15 proc. osób, które ma dostęp do internetu w tej chwili w Polsce z niego nie korzysta (...), dlatego też musimy rozwijać kompetencje Polaków w tej dziedzinie, ale również walczyć z wykluczeniem cyfrowym osób starszych, które nie korzystają z internetu. Robimy to za pomocą tego typu programów, jak Latarnicy Polski Cyfrowej. Nasi wolontariusze przeszkolili ponad 200 tys. osób z tego, jak korzystać z internetu, chcemy rozwijać umiejętności najmłodszych Polaków, ucząc ich programowania" - zaznaczył szef resortu cyfryzacji.
Zapowiedział także, że MAC wprowadzi system powiadamiania obywateli o zagrożeniach w sytuacjach kryzysowych za pośrednictwem telewizji i aplikacji na urządzenia mobilne.