Trwa ładowanie...

Trzeba się pospieszyć. Za kilkanaście dni przepadną zaległe urlopy

Jeszcze tylko niecałe dwa tygodnie pozostały na wykorzystanie zaległych urlopów. Pula dni za rok 2020 powinna zostać wykorzystana najpóźniej do 30 września 2024 r. W innym wypadku urlop przepada, bez żadnego ekwiwalentu czy rekompensaty.

Do kiedy wykorzystać zaległy urlop?Do kiedy wykorzystać zaległy urlop?Źródło: Getty Images, fot: Piotr Malecki / Bloomberg
d3tvc6v
d3tvc6v

Jak podaje infor.pl, pracodawcy często "straszą" pracowników, że muszą wykorzystać zaległy lub bieżący urlop, bo inaczej stracą do niego prawo. W rzeczywistości pracownicy mają na to 3 lata. Bowiem roszczenia z tytułu stosunku pracy przedawniają się po upływie 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Zaległe urlopy za rok 2020 powinny zostać udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. I to właśnie od tego dnia biegnie trzyletni termin przedawnienia, którego koniec wypada 30 września 2024 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Fala zwolnień w Polsce. Dominują te branże. "Pęka bańka"

Ostatnia szansa na wykorzystanie urlopu

Jednak co do zasady, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Urlopu niewykorzystanego do końca roku należy udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Ta data nie dotyczy urlopu na żądanie, który można wziąć cztery razy w roku. Jeśli pracownik nie wykorzysta tych dni do końca roku, nie przechodzą one na rok kolejny.

d3tvc6v

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę, pracownik ma obowiązek wykorzystać przysługujący mu urlop, jeśli pracodawca mu go udzieli. Dotyczy to zarówno urlopu zaległego, jak i bieżącego. Wysyłanie pracownika na urlop w okresie wypowiedzenia nie wymaga uzgadniania tego z pracownikiem.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, pracodawca może skierować pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy, nawet jeśli pracownik nie wyraża na to zgody. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu i nie może odmówić wykorzystania urlopu udzielonego zgodnie z przepisami prawa pracy.

Czy urlop przepada przy zmianie pracy?

Jak podaje serwis, nie ma możliwości przeniesienia niewykorzystanego urlopu do nowego pracodawcy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nowa umowa o pracę zostaje zawarta z tym samym pracodawcą, bezpośrednio po zakończeniu poprzedniej, bez żadnej przerwy między nimi. Wówczas pracownik i pracodawca mogą uzgodnić, że urlop zostanie przeniesiony, zamiast wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3tvc6v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tvc6v

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj