Trzy oferty na rozbudowę elektrowni jądrowej Temelin oficjalnie otwarte

Szefowie koncernu CEZ oficjalnie otworzyli we wtorek trzy oferty złożone w przetargu na rozbudowę elektrowni jądrowej Temelin. Złożyły je koncerny Areva i Westinghouse oraz konsorcjum MIR.1200, składające się z firmy Skoda JS i dwóch filii koncernu Rosatom.

Plany rozbudowy Temelina przewidują powiększenie elektrowni o dwa bloki energetyczne z reaktorami wodnymi ciśnieniowymi o mocy elektrycznej co najmniej 1000 MW każdy. Wymagania przetargowe mówią też o zapewnieniu zestawów paliwowych na dziewięć lat pracy reaktorów. CEZ przewiduje, że rozstrzygnięcie powinno zapaść pod koniec 2013 r.

- Ten kontrakt, największy w historii CEZ i Republiki Czeskiej, ma dla nas kluczowe znaczenie. Zamierzamy wyłonić dostawcę w sposób jak najbardziej transparentny. To jedyny w skali światowej przetarg prowadzony w zgodzie z zasadami udzielania zamówień publicznych - podkreślił prezes CEZ Daniel Benes.

W poniedziałek minął termin składania ofert przez trzech zaproszonych wcześniej do udziału oferentów. Wszyscy je złożyli. Dokumenty ze szczegółami ofert zajęły 73 skrzynie, ważące w sumie półtorej tony.

Jak podkreślił CEZ, ponad stu ekspertów zajmie się teraz dokładną analizą ofert. Na tę okazję firma przygotowała specjalnie zabezpieczone pomieszczenia, w których prowadzone będą prace oraz negocjacje z oferentami. Kryteria przetargu zakładają, że połowę punktów można dostać za rozwiązania finansowe: cenę, warunki zapłaty czy gwarancji.

Latem 2009 r. CEZ oficjalnie ogłosił, że szuka partnerów dla rozbudowy Temelina; wiosną 2010 r. dokonał wstępnej selekcji zainteresowanych, wybierając trzy propozycje - francuskiej Arevy, należącego do koncernu Toshiba Westinghouse oraz konsorcjum MIR.1200.

Areva proponuje najnowszy reaktor EPR. Dwa EPR-y budowane są w Chinach, trzeci w Finlandii, czwarty we Francji. Westinghouse zaproponowało swoją konstrukcję AP-1000 - obecnie na świecie powstają cztery takie reaktory, dwa w USA i dwa w Chinach.

Ich konkurentem będzie konsorcjum rosyjskich firm Atomstroyexport i Gidropress oraz Skoda JS - kontrolowanej przez Rosjan "nuklearnej" filii koncernu Skoda. Atomstroyexport i Gidropress należą do państwowego koncernu Rosatom, z kolei Skoda JS osiem lat temu została kupiona przez rosyjską grupę przemysłową OMZ, w której największy udział ma pośrednio Gazprombank.

Konsorcjum proponuje reaktor MIR.1200 - eksportową modyfikację znanej rosyjskiej konstrukcji VVER-1000.

Wszystkie projekty muszą spełniać wymagania czeskie oraz UE, a także standardy bezpieczeństwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz europejskiego stowarzyszenia dozorów jądrowych WENRA. Oferowane technologie muszą mieć licencje albo w kraju pochodzenia albo w którymś z państw UE - podkreślił Benes w komunikacie opublikowanym przez CEZ.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)