Trwa ładowanie...

Nawet 5 tys. zł kary. Sąsiad z działki może donieść

Na naszej działce nie możemy robić wszystkiego, co chcemy. Jak to bywa w życie, musimy przestrzegać nie tylko prawa, ale także regulaminów. Oto jakie i ca co grożą kary na naszej własnej działce. Nie chodzi tylko o to, co robimy, ale także co trzymamy na ogródku działkowym.

Na to trzeba zwracać uwagę korzystając z działki Na to trzeba zwracać uwagę korzystając z działki Źródło: PAP, fot: Wojciech Pacewicz
d35vvpy
d35vvpy

Jakie sytuacje mogą prowadzić do upomnienia od zarządu Rodzinnych Ogródków Działkowych (ROD)?

Jak nie podpaść zarządowi?

Portal WP Kobieta informuje, że mieszkańcy działek w ROD mogą zostać napomniani przez zarząd za naruszenie regulaminu korzystania z działki. Wielokrotne ignorowanie takich upomnień może nawet skutkować rozwiązaniem umowy użytkowania działki. Regulamin ROD jasno stwierdza, że działka ma służyć jedynie celom ogrodniczym i rekreacyjnym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Potężna fala upałów w Grecji. "Mały lockdown" przez ekstremalne temperatury

W związku z tym, jeśli ktoś postanowi tam zamieszkać, może otrzymać ostrzeżenie. Ponadto, upomnienie można dostać za zanieczyszczanie terenów wspólnych, takich jak drogi, rowy i alejki. Nieprawidłowe zarządzanie odpadami, np. wyrzucanie chwastów i gałęzi poza ogrodzenie działki bez ich kompostowania lub przewiezienia do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), stanowi wykroczenie. Nielegalne składowanie śmieci również jest karalne, jak przypomina WP Kobieta.

d35vvpy

Trzeba pamiętać o sąsiadach

Zarząd ROD zwraca również uwagę na konieczność zachowania komfortu sąsiadów. Dlatego zabronione jest organizowanie polowań, odpalanie petard i innych materiałów wybuchowych, a także strzelanie z broni. Działkowicze powinni również dbać o estetyczny wygląd swoich posesji.

Regulamin Polskiego Związku Działkowców (PZD) zakazuje hodowli kur, królików oraz gołębi na działkach. Przetrzymywanie na stałe kotów i psów również jest niedozwolone, a podczas ich pobytu na działce muszą być one na smyczy i w kagańcu. Samowolna zmiana infrastruktury ogrodowej, w tym bram, furtek, usuwanie drzew, krzewów i innych roślin z terenów wspólnych, także wymaga zgody wspólnoty.

Naruszenie regulaminu może mieć poważniejsze konsekwencje, w tym interwencję służb porządkowych, które mają prawo nałożyć grzywnę lub areszt. Zakłócanie spokoju przez nadmierny hałas w porach ciszy nocnej może skutkować karą finansową w wysokości od 100 do 500 zł.

Działkowicze ponoszą również odpowiedzialność za zachowanie wprowadzanych na teren zwierząt. Zaniedbania, które skutkują np. atakiem psa na sąsiada, mogą się skończyć grzywną sięgającą nawet 1000 zł.

d35vvpy

Proces termicznego przekształcania odpadów zgodnie z prawem powinien być przeprowadzany tylko w spalarniach wyposażonych w odpowiednie filtry, aby zapobiegać powstawaniu smogu. Osoby łamiące zakaz spalania odpadów na działce mogą zostać ukarane grzywną do 5000 zł lub karą aresztu do 30 dni, jak informuje WP Kobieta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d35vvpy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35vvpy