ROD‑om grozi likwidacja. Działkowicze muszą zrobić jedną rzecz
Gminy będą podejmować w najbliższym czasie decyzje dotyczące przeznaczenia terenów, na których leżą Rodzinne Ogrody Działkowe. To oznacza, że część ROD-ów może zostać zlikwidowana. Działkowicze są zachęcani do podjęcia działań, które mają przekonać samorządy do pozostawienia ogródków.
Ubiegłoroczna nowelizacja przepisów postawiła dalsze istnieje ogródków działkowych pod znakiem zapytania. Do końca 2025 r. każda gmina powinna uchwalić plan ogólny, w którym podzieli należące do niej tereny na strefy planistyczne. Takich stref jest łącznie 13. ROD-y będą mogły być uwzględnione tylko w 3 z nich.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Fala zwolnień w Polsce. Dominują te branże. "Pęka bańka"
Jeżeli ziemia, na której obecnie stoi ogródek działkowy znajdzie się w jednej z innych stref, właściciel obiektu będzie mógł postanowić o likwidacji ROD-u.
"Los ogrodu, który trafi do jednej z tych 10 stref, będzie de facto przesądzony. Uchwalając w przyszłości miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego gmina będzie musiała stosować się do zakazu ujawniania ROD, określić dla terenu przeznaczenie inne niż zieleń działkowa - w konsekwencji ROD będzie spełniał przesłanki do likwidacji" - alarmuje Polski Związek Działkowców.
Trwa mobilizacja działkowców
Okazuje się jednak, że użytkownicy ogródków nie muszą biernie przyglądać się biegowi wydarzeń. Polski Związek Działkowców rozpoczął kampanię angażującą dzierżawców do działania.
PZD podkreśla, że ustawa daje obywatelom i organizacjom społecznym możliwość aktywnego udziału w tworzeniu planów ogólnych. Związek zachęca działkowców do składania wniosków popierających objęcie "swojego" ROD strefą zieleni i rekreacji. PZD przygotował wzór takiego wniosku i apeluje o pomoc do zarządów ogródków działkowych.
"Równie ważne będzie pozyskanie przychylności władz i społeczności lokalnych. Ostateczny kształt planów ogólnych zależeć będzie od decyzji rady gminy" - czytamy w dokumencie.
MR: Przepisy nie służą likwidacji ROD
Ministerstwo Rozwoju i Technologii podkreślało w stanowisku przesłanym WP Finanse, że nowe prawo nie nakazuje likwidacji rodzinnych ogrodów działkowych. W preambule uznaje się wręcz za konieczne zapewnienie dalszego istnienia i rozwoju ROD.
Resort tłumaczył, że decyzję o tym jaka strefa, z jakim profilem funkcjonalnym, obejmie dane nieruchomości należy do władztwa planistycznego gminy. I to właśnie gminy będą decydować o przyszłości ROD.
"Niemożliwym jest więc odgórne nakazanie wszystkim gminom w kraju, zachowania którejś z formy wykorzystania terenu, w tym przypadku wykorzystania pod ogrody działkowe" - pisało MRiT.