Tulipanowa wypłata
W niewielkiej Holandii gości tymczasowo lub na stałe już ok. 200 tys. naszych rodaków. Niderlandy cieszą się niesłabnącą popularnością Polaków, m.in. ze względu na wysokość zarobków. Zanim wyjedziesz, dowiedz się, na jakie wynagrodzenie możesz liczyć w kraju tulipanów.
14.07.2011 | aktual.: 14.07.2011 16:48
W Holandii obowiązuje ustawowa stawka minimalna. Przepis ten obliguje pracodawców do wypłacania pensji minimalnej również obcokrajowcom. Ponadto Holandia od lat znajduje się w pierwszej piątce w Europie, jeśli chodzi o poziom minimalnego wynagrodzenia. W pierwszej połowie 2011 r. od holenderskiej pensji minimalnej (1424,4 euro/5,6 tys. zł miesięcznie brutto dla osoby powyżej 23. roku życia) wyższa jest jedynie stawka w Luksemburgu (1757,56 euro miesięcznie) i Irlandii (1461,85 euro miesięcznie). Wysokość minimum jest w Holandii korygowana dwa razy do roku (w lipcu i styczniu), w zależności od sytuacji ekonomicznej kraju, a obecna stawka z pewnością pozwala bez większych niespodzianek przeżyć „do pierwszego”.
Mniej niż minimum?
Emigranci muszą się jednak liczyć z „niespodziankami” płacowymi. Gdy wyjeżdżamy na zarobek do Holandii za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, od naszej pensji odjęte zostaną koszty mieszkania, transportu, ubezpieczenia, często także wyżywienia. W tzw. fazie A kontraktu (nawet pierwsze dwa lata kontraktu z agencją) musisz się liczyć również z niekorzystnymi przepisami dotyczącymi ewentualnej choroby, warunków zwolnienia, braku zleceń i z minimalną wysokością składki emerytalnej. Z nieco niższą stawką minimalną muszą pogodzić się osoby poniżej 23. roku życia. Młodzi pracownicy otrzymują mniejsze wynagrodzenie (patrz: tabelka) i dlatego bardzo chętnie zatrudniani są na wszystkich osiągalnych dla nich stanowiskach. Miesięcznie do pensji doliczany jest dodatek wakacyjny, w wysokości 8 proc. pensji. Uzbierana suma – uszczuplona w tym wypadku o 50-procentowy podatek – wypłacana jest w maju każdego roku.
Zarobki w górę
Na wysokość twojej pensji w danym zawodzie (patrz: tabelka) wpływa wykształcenie, a w przypadku imigrantów głównie znajomość języka oraz doświadczenie. Jeśli decydujesz się zostać na dłużej u jednego pracodawcy, twoje szanse na regularne podwyżki są prawie stuprocentowe. Holenderski system wynagrodzeń w zakresie umów o pracę (nie w agencjach pracy) zakłada coroczne podwyżki, których wysokość zależy od twoich osiągnięć. O tym, czy twoje zarobki wzrosną i w jakim wymiarze (maksymalnie do 10 proc. dotychczasowej pensji), decyduje rozmowa okresowa z przełożonym, która przeprowadzana jest najczęściej raz w roku. W układzie zbiorowym (CAO) dla twojego zawodu określona jest również maksymalna wysokość twoich zarobków oraz schemat podwyżek. Aby zwiększyć swoje szansę na podwyżkę, staraj się polepszyć znajomość języka oraz kwalifikacje zawodowe na kursach, które często ofiaruje sam pracodawca.
Maria Czosnek
[
]( http://www.pracaizycie.pl// ) ILE ONI ZARABIAJĄ?
Królowa Beatrix – 5 000 143 euro na rok
Księżniczka Maxima – 626 000 euro na rok
Linda de Mol (holenderska aktorka i popularna prezenterka) 1 000 000 euro na rok
Arjen Robben (najlepiej zarabiający piłkarz holenderski) 10 950 000 euro rok
Andre Rieu (bardzo popularny muzyk holenderski) 25 244 755 €/rok
Mark Rutte (premier Holandii) 139 000 euro rocznie
Źródło: www.loonwijzer.nl
SPRAWDŹ SWOJĄ PENSJĘ
Minimalną stawkę wynagrodzenia na godzinę, tydzień oraz rok można sprawdzić na stronie internetowej: www.loonwijzer.nl/home/minimumlooncheck. Pensja minimalna niestety jest taka sama dla wszystkich powyżej 23. roku życia. Szukając pracy, możesz sprawdzić wysokość pensji netto i brutto, używając przelicznika na stronie www.loonwijzer.nl/home/brutonetto. Aby właściwie z niej korzystać, musisz wiedzieć, pod jaki układ zbiorowy pracowników podpada dana funkcja. Nazwa tego układu podana jest w ofercie pracy. Jeśli tak nie jest, skontaktuj się z pracodawcą i spytaj o szczegóły – warto wiedzieć, o co walczymy. Gotowa tabela, która pozwoli bardzo ogólnie oszacować wysokość wypłaty na rękę (netto), znajduje się pod adresem: www.gemiddeld-inkomen.nl/bruto-netto.php.