Trwa ładowanie...

Turcja zestrzeliła rosyjski samolot. Jak reagują rynki finansowe?

Wśród inwestorów z obu krajów widać dużą nerwowość.

Turcja zestrzeliła rosyjski samolot. Jak reagują rynki finansowe?Fot: Evgeny / pixabay.com (CC0 Public Domain)
d2rl7h4
d2rl7h4

Zarówno waluty jak i giełdy w Rosji i Turcji tracą mocno na wartości. Inwestorzy nerwowo reagują na doniesienia o zestrzeleniu rosyjskiego samolotu przy tureckiej granicy.

Turcy zestrzelili w pobliżu swojej granicy rosyjski samolot. Komunikaty wysyłane przez oba państwa są sprzeczne. Wbrew informacjom podanym przez tureckie źródła, rosyjskie ministerstwo obrony mówi o tym, że rosyjski myśliwiec nie przekroczył tureckiej granicy i został strącony na terytorium Syrii. Już pojawiają się komentarze o tym, że może być to iskra, która rozpali konflikt na linii Rosja-NATO. Nie pozostaje to bez wpływu na rynki finansowe.

Zarówno turecka jak i rosyjska waluta tracą od rana na wartości. Kurs dolara w lirach wynosi 2,87 wobec 2,85 na koniec wczorajszego dnia. Jeden dolar jest jednocześnie wyceniany na 66,10 rubli wobec 65,53 dzień wcześniej.

Turecka waluta słabnie względem dolara, po tym jak przez ostatnie dwa tygodnie niemal nieprzerwanie rosła w siłę. Nieco inaczej wygląda sytuacja rubla, który od początku października nie jest preferowany przez inwestorów.

d2rl7h4

Jeszcze mocniejszą reakcję widać na giełdach obu krajów. Rosyjski indeks RTS spada już ponad 3 proc. Przecena dotyka m.in. Gazprom, którego z Turcją łączy sprzedaż gazu naturalnego. Turecki XU100 traci z kolei nawet 2 proc.

Nerwowo jest nie tylko w Turcji i Rosji. Niepewność rozlała się na pozostałe rynki - w całej Europie indeksy świecą na czerwono. W niechlubnej czołówce jest warszawski parkiet. Więcej o aktualnej sytuacji na GPW przeczytasz w komentarzu giełdowym money.pl.

d2rl7h4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rl7h4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj