Trwa ładowanie...

Tusk: jestem gotowy na rozmowę ws. emerytur

Premier Donald Tusk zapowiedział w sobotę, że nawet już w przyszłym tygodniu może porozmawiać ze związkami zawodowymi na temat zmian w emeryturach służb mundurowych. Zapowiedział, że ci, którzy już są w służbie, nie stracą przywilejów emerytalnych.

Tusk: jestem gotowy na rozmowę ws. emeryturŹródło: AFP
d46c3p8
d46c3p8

Sobotnia "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że mundurowi zgadzają się pracować dłużej do emerytury, nawet o 10 lat. Według gazety jest to możliwe za sprawą zmiany podejścia do tej kwestii przez związek zawodowy policjantów, który chce rozmawiać o tym z rządem.

Premier Donald Tusk zapowiedział w trakcie konferencji prasowej we Włodawie (lubelskie), że po powrocie do Warszawy będzie szukał natychmiast potwierdzenia tej gotowości do rozmowy. - Jeśli tak jest, to w przyszłym tygodniu siadamy i rozmawiamy - powiedział.

- Nasi partnerzy w służbach mundurowych dobrze rozumieją nasze intencje. Od początku mówiliśmy, że zmiany, jakie będziemy proponowali, nie będą dotykały tych, którzy dzisiaj pracują w policji czy wojsku. (...) Uczciwość nakazuje powiedzieć, że dopiero ci, którzy będą wybierali ten zawód będą wiedzieli, na czym polegają nowe warunki. Nie gorsze, ale nowe, inne - mówił premier.

Tusk zaznaczył, że wydłużenie wieku emerytalnego niektórych grup zawodowych "wydaje się oczywistością". - Już setki kawałów powstały na temat trzydziestopięcioletnich emerytów. Wiadomo, że to też powinno ulec zmianie - powiedział.

d46c3p8

Premier powiedział, że jest przygotowany projekt ustawy, który zakłada włączenie mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego. - To jest jedna z propozycji - powiedział Tusk. Wyjaśnił, że nie sztuką jest stwierdzić, że służby mundurowe za wcześnie przechodzą na emeryturę, ale sztuką jest - jego zdaniem - przekonać mundurowych, by chcieli zostać w służbie dłużej i by znajdowali w swojej pracy satysfakcję.

Premier dodał, że rozumie postulat policji, że powinno być więcej środków na jej działanie. - Dotyczy to także zarobków - ocenił. Zastrzegł jednak, że nie może obiecać wszystkim mundurowym podwyżek, ponieważ jest to nierealne. - Mogę za to z pełną odpowiedzialnością zapewnić, że u mnie służby mundurowe, w tym szczególnie policja, będą pod pozytywnym, przychylnym nadzorem, bo zdaję sobie sprawę, że to jeden z fundamentów nowoczesnego społeczeństwa - powiedział premier.

Dodał, że będzie chciał rozmawiać ze związkami zawodowymi o systemie zachęt, które zrównoważą mundurowym odebranie możliwości przejścia na wcześniejsze emerytury. - Wiem, że będziemy musieli zaoferować żołnierzom i policjantom lepsze warunki pracy, kiedy zakończą się te przywileje emerytalne - powiedział Tusk.

Obecnie policjanci i żołnierze mogą przejść na emeryturę po 15 latach służby.

d46c3p8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46c3p8