Trwa ładowanie...

Tusk twardo o polskim stanowisku w sprawie paktu fiskalnego

Polska nie zaakceptuje paktu fiskalnego, jeśli będzie zagrażał wspólnotowemu decydowaniu w UE - oświadczył w poniedziałek premier Donald Tusk. Dodał, że Warszawa jest gotowa ponosić współodpowiedzialność za realizację paktu, jeśli będzie współdecydować.

Share
Tusk twardo o polskim stanowisku w sprawie paktu fiskalnego
Źródło: AFP/JOHN THYS
d3md6pk

Premier Tusk i nowy przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz spotkali się w Brukseli na kilka godzin przed szczytem UE poświęconym m.in. paktowi fiskalnemu, który ma wzmocnić dyscyplinę finansową.

Tusk oświadczył po rozmowie z szefem PE, że Polska chce "paktu fiskalnego, który wzmocni, a nie osłabi wspólnotę europejską". - Nie wyrazimy akceptacji dla paktu fiskalnego w kształcie, który, naszym zdaniem, zagraża wspólnotowemu charakterowi podejmowania przyszłych decyzji - powiedział premier.

d3md6pk

Pomimo sprzeciwu Francji, Polska zabiega o to, by kraje spoza strefy euro mogły uczestniczyć we wszystkich szczytach eurolandu. Najnowszy projekt paktu przewiduje możliwość udziału sygnatariuszy paktu spoza strefy euro w szczytach grupy, ale nie we wszystkich i pod warunkiem ratyfikacji dokumentu.

- Polska, podobnie jak wiele innych państw, jest gotowa wziąć pełną współodpowiedzialność za realizację paktu fiskalnego pod jednym warunkiem, że te państwa, które biorą współodpowiedzialność, będą także współdecydowały o tym, jak wygląda realizacja tego paktu - oświadczył szef polskiego rządu.

Jak mówił Tusk, Polska chce "mocnego zarządzania gospodarczego w Europie, dyscypliny budżetowej i działania na rzecz wzrostu", tymczasem - w jego opinii - zapisy paktu w tym obszarze są mało ambitne, a umowa w obecnym kształcie może mieć większe, negatywne skutki polityczne.

- Dla Polski zapisy w pakcie fiskalnym w tej kwestii wydają się nawet mało ambitne, nie są z naszego punktu widzenia wystarczająco odważne. Spodziewamy się zatem dużo poważniejszych skutków stricte politycznych i je - te skutki - oceniamy jako negatywne - oświadczył Tusk. Dodał, że polskie stanowisko uzyskało pełne zrozumienie u nowego szefa PE.

d3md6pk

Tusk zaznaczył też, że Martin Schulz jest znany jako "niezwykle twardy i rzetelny obrońca i rzecznik Europy jako wspólnoty". - Dlatego dla Polaków zmiana na fotelu przewodniczącego PE nie była zmianą przykrą, mimo że odszedł Polak - dodał premier. Schulz zastąpił na stanowisku szefa PE Jerzego Buzka.

Z kolei Schulz wyjaśnił, że PE naciska na dwie kwestie. - Zaangażowanie Parlamentu Europejskiego jest dla nas bardzo ważne, ponieważ jesteśmy głównym ustawodawcą dla wszystkich instrumentów (paktu) idących dalej niż wdrożenie złotej reguły (zakładającej, że roczny deficyt strukturalny nie przekracza 0,5 proc. nominalnego PKB-PAP) do krajowych konstytucji. Po drugie, pakt fiskalny nie może spowodować jakiegokolwiek podziału Unii - powiedział Schulz. - To, czego potrzebujemy to nie Unia podzielona, ale zjednoczona - dodał.

Szef PE zwrócił też uwagę na zbieżny z polskim pogląd o koniecznym w czasie kryzysu pobudzaniu wzrostu gospodarczego, a nie tylko obcinaniu wydatków budżetowych. W tym kontekście nawiązał do negocjowanego obecnie unijnego budżetu na lata 2014-2020.

- Według nas propozycje w chwili obecnej nie są zrównoważone. Niezbędne są oszczędności, niezbędne są cięcia budżetowe, niezbędna jest także dyscyplina, ale także musimy pamiętać o kwestii wzrostu gospodarczego, wzrostu zatrudnienia, a właśnie tej równowagi pomiędzy tymi dwoma obszarami - uważamy - nie ma - zaznaczył szef PE.

Ponieważ Wielka Brytania zablokowała zmianę traktatu UE, nowe zasady wzmacniania dyscypliny finansowej, które mają zapobiec powtórce kryzysu zadłużenia w przyszłości, zostaną wdrożone umową międzyrządową 17 krajów eurolandu oraz chętnych państw spoza strefy euro.

Z Brukseli Julita Żylińska i Andrzej Gajcy

d3md6pk

Podziel się opinią

Share
d3md6pk
d3md6pk