Trwa ładowanie...
djtn213
unia

Tusk: W Unii Europejskiej jesteśmy prymusami

Fundusze unijne to wielka europejska szansa, dzięki której Polska może się rozwijać - powiedział premier Donald Tusk podczas II Forum Funduszy Europejskich w Warszawie.
Share
Tusk: W Unii Europejskiej jesteśmy prymusami
Źródło: PAP, Fot: Andrzej Grygiel
djtn213

Podkreślił, że Polska jest jednym z liderów wykorzystania środków europejskich w skali całej UE.

_ Polacy - bo przecież to nie rząd, nie urzędnicy, ale tysiące ludzi, firm, instytucji, samorządów - ciężko pracują na to, aby Polska mogła dzisiaj z dumą powiedzieć, że jest jednym z liderów wykorzystania środków europejskich _ - podkreślił Tusk.

Poinformował, że w ostatnim czasie każdego tygodnia przybywa umów na środki europejskie w wysokości miliarda złotych.

djtn213

_ To daje wyobrażenie o skali waszego wysiłku. Nisko dzisiaj chylę głowę przed wami i waszym wysiłkiem. Bez waszego zaangażowania polski rząd w Europie, w Brukseli, ale i podczas takich spotkań jak dzisiejsze nie mógłby z dumą podkreślać, że dajemy sobie radę w Unii Europejskiej lepiej niż można się było spodziewać _ - zwrócił się premier do uczestników Forum.

O Funduszach unijnych Tusk mówił, że to "europejska szansa kredytowa, wielka europejska linia kredytowa, dzięki której Polska może się rozwijać".

_ Ta mądra synergia pieniędzy, wyobraźni, marzeń i praktycznych umiejętności pozwala nam dzisiaj powiedzieć, że jesteśmy dobrze rozwijającym się, optymistycznym - na tyle, na ile to możliwe w tych trudnych czasach - narodem. I państwem, które stało się znakiem nadziei dla całej Europy _ - ocenił Tusk.

Premier zaznaczył, że dzisiaj już prawie nikt nie kwestionuje sensu obecności Polski w UE, a Polacy "w przygniatającej większości" akceptują fakt, że jesteśmy w Unii.

djtn213

_ To się nie wzięło znikąd. To jest możliwe właśnie dlatego, że cała armia cichych, często bezimiennych bohaterów od lat ciężko pracuje na to, aby wykorzystać tę europejską szansę _ - mówił Tusk.

Premier wskazał, że to dzięki europejskim pieniądzom i wysiłkowi Polaków nasz kraj może być "największym europejskim placem budowy mimo recesji w świecie i w Unii".

_ Dzięki wam - zwrócił się Tusk do uczestników Forum - mój rząd może nie powiększać radykalnie deficytu, chronić Polaków i naszą ojczyznę przed zadłużaniem się, a mimo wszystko inwestować w infrastrukturę. Polska może być dzisiaj jasnym znakiem na mapie światowego kryzysu _ - podkreślił.

Obecna na Forum minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska zaznaczyła, że "Polska w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy stworzyła olbrzymi system wdrażania pieniędzy z nowego budżetu unijnego (2007-2013 - PAP), czyli 67 mld euro".

djtn213

Przypomniała, że rząd przeznaczy w tym roku z programu "Kapitał Ludzki" 700 mln zł na walkę z kryzysem.

Podczas Forum szef rządu oraz Bieńkowska wręczyli nagrody Ministra Rozwoju Regionalnego "Eurolider 2009" osobom, które wykorzystują fundusze unijne na realizację przedsięwzięć lokalnych.

W kategorii pracownik administracji samorządowej lub instytucji podległej jednostce samorządu terytorialnego laureatem została Dorota Bójko - inspektor ds. obsługi Rady Gminy, samorządu mieszkańców oraz spraw Unii Europejskiej i zamówień publicznych w Urzędzie Gminy Gródek.

W kategorii pracownik, współpracownik lub wolontariusz organizacji pozarządowej zwyciężył Dariusz Dąbek - prezes Zarządu Stowarzyszenia "Lokalna Grupa Działania - Wokół Łysej Góry".

Za działania "na rzecz lokalnej społeczności" i wykorzystanie w tym celu funduszy unijnych uhonorowano Bożenę Zarecką - radną Rady Miejskiej w Łobzie, prezes Zarządu Stowarzyszenie Przyjaciół Karwowa.

Kapituła przyznała również wyróżnienia.

Bieńkowska podkreśliła, że laureaci i wyróżnieni pokazali swoją pracą, że można wydawać efektywnie pieniądze unijne.

djtn213

Podziel się opinią

Share
djtn213
djtn213