Tydzień z FED

Wydarzeniem tego tygodnia, a nawet miesiąca będzie bezapelacyjnie środowe zakończenie posiedzenia FED oraz konferencja prezesa FED Bena Bernanke. Czy wtedy Fed zdecyduje o zamknięciu roku na rynkach? Bardzo prawdopodobne. Scenariuszy podejścia FED do sytuacji w USA oraz terminu pierwszego ograniczenia QE3 jest kilka.

Tydzień z FED
Źródło zdjęć: © AFP | Alex Wong

16.12.2013 | aktual.: 16.12.2013 11:41

Teoretycznie FED może nic nie zrobić. Zasugerować, że dane są lepsze, ale ich utrzymanie w dłuższym okresie niepewne. Patrząc na ostatnie komunikaty FED może zrobić wszystko i zaskoczyć wszystkich. W takim przypadku oczywiście EURUSD mocno w górę, złoto w górę, giełdy w górę, złoty jeszcze mocniejszy.

Inne scenariusze to już scenariusze bardziej pro-dolarowe. FED może ograniczyć QE3 od 5-10 mld USD i w każdym przypadku powinno to wesprzeć USD, nawet jeśli dodatkowo wprowadzi dodatkowy minimalny cel dla inflacji lub też obniży próg dla stopy bezrobocia. Najlepszym dla dolara rozwiązaniem byłoby oczywiście samo ograniczenie QE3 i podkreślenie w komunikacie coraz silniejszej poprawy na rynku pracy. Nie można także wykluczyć, że Fed nie zrobi nic, ale zasygnalizuje jasno początek zacieśniania w styczniu. W takim scenariuszu jeśli poznalibyśmy jasno ścieżkę ograniczania QE3 także można oczekiwać umocnienia dolara i spadków na rynku kruszców.

Inne figury

W tym tygodniu ciekawie może wygląda również sytuacja na rynku stopy procentowej w strefie euro, albowiem banki w ramach programu LTRO zapowiedziały zwrócenie najwyższej o lutego tygodniowej transzy pożyczek. Spadająca nadpłynność w europejskim sektorze bankowym wspiera rentowności krótkoterminowych stóp procentowych i sprzyja w ostatnich tygodniach wzrostom na parze EURUSD. Stąd też informacje o wielkości wcześniej spłacanych przez banki transz pożyczek mogą mieć spory wpływ na zachowanie tej pary także w tym tygodniu. Dodatkowo w tym tygodniu poznamy m.in. dane z rynku nieruchomości w USA, dane z rynku pracy w Wielkie Brytanii oraz finalne odczyty PKB za III kwartał w USA i na Wyspach. Dodatkowo z gospodarki Niemiec poznamy indeksy instytutu IFO i ZEW. Z polskiej gospodarki poznamy zaś inflację bazową, dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniu oraz listopadową produkcję przemysłową.

Libia nie pozwala ropie na większy spadek

Rząd Libii kolejny raz nie dotrzymał obietnic i nie porozumiał się z grupami odpowiedzialnymi za blokady portów z terminalami naftowymi. Ropa otwiera się z lekką luką wzrostową.

Na wykresach:

EURUSD, D1 – to będzie kluczowy tydzień dla pary EURUSD ze względu na posiedzenie i decyzję FOMC oraz na drugą największą w tym roku spłatę pożyczek z programu LTRO. Od strony technicznej wciąż mamy tutaj potencjał dla dalszych wzrostów ponieważ notowania bronią wsparcia wynikającego ze zniesień 23,6-38,2% fali trzeciej. Stąd też wciąż można zakładać, że jest to jedynie korekta, która może jeszcze przetestować dolnego ograniczenie niebieskiego kanału. Stąd też dopóki notowania nie zejdą poniżej zniesienia 50-61,8%, to powinniśmy zobaczyć dalszą zwyżkę i ustanowienie nowych szczytów.

USDJPY, W1 – notowania pary USDJPY nie miały siły kontynuować zwyżki po tym, jak rynek próbował przekroczyć szczyt z maja. Tym samym rośnie szansa na większe cofnięcie na korekcyjnej fali czwartej w stronę poziomów 102-101, gdzie wypadają lokalne wsparcia i modelowe zasięgi dla korekty. Niemniej jednak w średnim terminie rynek mógłby ustanowić jeszcze nowy szczyt na fali piątej, tylko po to, aby następnie silnie cofnąć się do czerwonej linii poprowadzonej po minimach, tworząc falę C w fali IV.

Dział Analiz XTB
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)