Tygodnik "Przekrój" sprzedany za 7 mln zł

Grupa Gremi sprzedała we wtorek tygodnik "Przekrój" za 7 mln zł fotografowi Tomaszowi Niewiadomskiemu - poinformował rzecznik Gremi Eryk Kłopotowski.

Tygodnik "Przekrój" sprzedany za 7 mln zł
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

09.10.2013 | aktual.: 09.10.2013 08:54

Niewiadomski kupił ogół praw autorskich związanych z wydawaniem tygodnika "Przekrój": znaki towarowe, autorskie prawa majątkowe utworów publikowanych w czasopiśmie, domeny internetowe, tytuły prasowe i egzemplarze archiwalne.

Tygodnik miała przejąć 1 października powołana w tym celu fundacja Przekrój. Spółka Gremi Media wycofała się jednak z tego pomysłu, informując, że kupnem marki "Przekrój" zainteresowany jest inny wydawca.

W zeszły poniedziałek ukazał się ostatni numer "Przekroju" opublikowany przez Gremi. Dotychczasowy zespół redakcyjny, który otrzymał wypowiedzenia umów, pożegnał się z czytelnikami. Rysownik Marek Raczkowski w wywiadzie dla pisma uśmiercił swojego bohatera Stanisława z Łodzi. Słynny autor "Przekroju" przeniósł się do portalu gazeta.pl. W pierwszej serii rysunków narysował sam siebie. Na rysunkach pytany o to, gdzie będzie teraz rysować, Raczkowski odpowiada: "Tam, gdzie zawsze... W domu".

Tygodnik "Przekrój" ukazywał się w Krakowie od 1945 r. Twórcą pisma i jego redaktorem naczelnym był przez 24 lata dziennikarz i malarz Marian Eile. Z "Przekrojem" współpracowali m.in.: Maria Dąbrowska, Jarosław Iwaszkiewicz, Jan Brzechwa, Kazimierz Wyka, Sławomir Mrożek, Jerzy Waldorff, Konstanty Ildefons Gałczyński i Jan Błoński. W połowie lat 70. tygodnik osiągał rekordowe nakłady ponad 700 tys. egzemplarzy.

W 2002 r., po zakupie tytułu przez szwajcarski koncern Edipresse Polska, redakcja została przeniesiona do Warszawy. W 2009 r. pismo kupił krakowski przedsiębiorca Grzegorz Hajdarowicz. Dwa lata później redakcję przeniesiono z powrotem do Krakowa. Pismo miało charakter społeczno-kulturalny. Według danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy za czerwiec tego roku sprzedaż tygodnika wynosiła 17 889 egzemplarzy, a rozpowszechnianie płatne razem - 23 229.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)