Trwa ładowanie...
16-12-2011 17:23

Tygodniowy komentarz do rynku złotego – ratingi, dane i przetarg

Miniony tydzień okazał się względnie neutralny dla notowań złotego. Polska waluta straciła wobec dolara i funta, ale zyskała wobec będącego pod presją euro. To niezły bilans tygodnia mając na uwadze fakt, iż jeszcze w środę rano na nastroje balansowały na granicy paniki.

Tygodniowy komentarz do rynku złotego – ratingi, dane i przetargŹródło: X-Trade Brokers
d3pqmf3
d3pqmf3

Nerwowość na rynku złotego spowodowana była bardzo sceptycznymi reakcjami na szczyt UE – głównie ze strony agencji ratingowych. Agencja Moody’s zagroziła obniżkami ratingu całej strefie euro, Fitch uznał, iż szczyt nie zmniejszy presji na rynki obligacji, zaś główny ekonomista S&P zasugerował możliwość kłopotów jednego z dużych niemieckich banków. W efekcie rentowności długu na peryferiach znów wzrosły, kurs EURUSD spadł poniżej 1,30, zaś kurs EURPLN zbliżył się do poziomu 4,60.
Nastroje na rynku poprawiły dane makro. Mimo iż sprzedaż i produkcja w USA były poniżej oczekiwań, wskaźniki aktywności i dane z rynku pracy więcej niż kompensują te rozczarowania. Amerykańska gospodarka już wcześniej wysyłała sygnały, iż wzrost gospodarczy przyspiesza, ale opublikowane w czwartek dane są jak dotąd najmocniejszym z tych sygnałów (więcej w piątkowym komentarzu porannym http://www.xtb.pl/media/pl/newsletter/market-snapshots/pkr161211.pdf). Dane z Europy i Chin również były nieco lepsze - sugerują nieco mniejszą skalę spowolnienia w tych regionach. Lepsze perspektywy makroekonomiczne to na dłuższą metę kluczowy czynnik do przywrócenia apetytu na r yzyko i umocnienia złotego.

Teoretycznie pozytywne okazały się też dane krajowe. Wysoki odczyt inflacji (4,8%) i nieco lepsze dane o zatrudnieniu (2,5%) przy lepszych danych z rynku globalnego mogą sprawić, iż Rada może nie zdecydować się na obniżki stóp procentowych w przyszłym roku lub przynajmniej zostaną one wyraźnie odsunięte w czasie. Rynek nie zareagował jednak na dane i jest ku temu dobry powód – o stopach ostatecznie rozstrzygną czynniki globalne. Jeśli strefa euro silnie spowolni RPP nie będzie miała wyboru i będzie musiała obniżyć stopy procentowe. Do końca roku pozostały już tylko dwa tygodnie, wraca zatem temat złotego w kontekście progu zadłużenia w relacji do PKB (55%).

Absolutnie kluczowy w tej materii będzie poniedziałkowy przetarg odkupu bonów. Jeśli zakończy się pełnym sukcesem, czyli ministerstwo wykupi wszystkie bony, próg 55% (przy przyjętych przez nas założeniach odnośnie wzrostu PKB i długu samorządów) zostałby przekroczony dopiero przy kursie EURPLN na poziomie 5,10! Jeśli przetarg będzie niepowodzeniem i żadne bony nie zostaną wykupione, krytyczny poziom kursu będzie znacznie niżej, bo w okolicach 4,65. W zależności od tego rząd będzie miał mniejszą lub większą skłonność do interwencji na rynku. W razie potrzeby będzie miał takie możliwości, emisja obligacji w dolarach prawdopodobnie nie była przypadkiem.
Jest spora szansa, iż koniec roku może być dla złotego udany i to być może bez rządowych interwencji. Jeśli przetarg odkupu bonów zakończy się sukcesem rynek nie będzie spekulował na przekroczenie progu 55%, gdyż cel ten będzie zbyt odległy. Rządowi sprzyjać mogą też rynki globalne. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę z ryzyka obniżenia ratingu któregoś z krajów strefy lub nawet kilku spośród nich. Na rynku spekuluje się o tym że to mogą być Francja, Hiszpania i Włochy. Jeśli jednak to nie nastąpi pojawi się szansa na pozytywny wpływ poprawy koniunktury na rynkach akcji na waluty z rynków wschodzących, w tym na złotego. W piątek o godzinie 15.30 kurs EURPLN wynosił 4,49 (-3 grosze), USDPLN 3,4460 (+7 groszy), CHFPLN 3,6730 (+3 grosze), zaś GBPPLN 5,3460 (+7 groszy).

dr Przemysław Kwiecień
główny ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

d3pqmf3

_ Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy. _

d3pqmf3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pqmf3