Trwa ładowanie...

Tyle nauczyciele zarobią na maturach. MEN ujawniło stawki

We wtorek 7 maja startuje tegoroczna matura. Dla nauczycieli jest to doskonała okazja na dodatkowy zarobek. Ministerstwo Edukacji Narodowej podało stawki wynagrodzeń dla egzaminatorów.

Ile zarobi nauczyciel za sprawdzenie arkusza maturalnego?Ile zarobi nauczyciel za sprawdzenie arkusza maturalnego?Źródło: PAP, fot: Lech Muszyński
d3aifbg
d3aifbg

Ministerstwo Edukacji Narodowej podało, że wysokość wynagrodzenia nauczyciela egzaminującego jest uzależniona od minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego, która aktualnie wynosi 5915 zł brutto.

Wysokość dodatkowego wynagrodzenia będzie również różnić się stopniem awansu zawodowego oraz przedmiotu, który sprawdza na maturze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedyś "Made in Germany" to był synonim kiepskiej jakości - Krzysztof Domarecki w Biznes Klasie

Ile za sprawdzanie matur?

Jak podaje "Fakt", obecne stawki za sprawdzanie arkusza egzaminacyjnego wahają się od ok. 29 zł brutto za arkusz egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym, do 68 zł brutto za arkusz z języka polskiego na tym samym poziomie.

d3aifbg

W przypadku matur ustnych sytuacja wygląda nieco inaczej. Nauczyciel przeprowadzający egzamin może otrzymać wynagrodzenie za nadgodziny, jeśli jego zaangażowanie przekroczy tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć.

Wzrosły stawki za sprawdzanie arkusza

Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku wzrosły stawki za sprawdzenie arkusza maturalnego. Związane to było ze zmianami w zwiększonej ilości zadań na maturze 2023. Arkusz z języka polskiego zamiast 10 zadań otwartych i wypracowania na 250 wyrazów, miał 15 zadań otwartych, a długość wypracowania została zwiększona do 400 wyrazów. Nauczyciele deklarowali, że bez podniesienia stawek za arkusz, nie będą przystępować do sprawdzania matur.

Do 2022 r. egzaminator otrzymywał za sprawdzenie i ocenienie jednej pracy 0,923 proc. minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego z przygotowaniem dynamicznym. To oznacza, że za jeden arkusz nauczyciel dostawał 38,99 zł brutto. Po zamianach wskaźnik wzrósł do 1,15 proc., czyli stawka wzrosła do 48,58 zł za arkusz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3aifbg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3aifbg