Tylko fundusze z UE traktowane są jak polskie
Osoba, która uzyskuje wypłaty środków zgromadzonych w pracowniczym programie emerytalnym z siedzibą poza Unią Europejską, musi zapłacić podatek dochodowy. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 16 kwietnia 2010 r.
Osoba, która uzyskuje wypłaty środków zgromadzonych w pracowniczym programie emerytalnym z siedzibą poza Unią Europejską, musi zapłacić podatek dochodowy. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 16 kwietnia 2010 r.
Uznał on, że zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. b ustawy o PIT ma zastosowanie tylko do wypłat dokonywanych na podstawie ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (DzU nr 116, poz. 1207 z późn. zm.) oraz tego rodzaju przepisów obowiązujących w innych krajach UE.
Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację. Wystąpił z nim podatnik, który wiele lat był zatrudniony przez FAO, agendę ONZ ds. żywności.
Swoją pracę wykonywał w różnych krajach (przede wszystkim w Indiach). W tym czasie uczestniczył w pracowniczym programie emerytalnym. Tak jak cała organizacja ONZ ma on siedzibę w Nowym Jorku.
Dziś wnioskodawca otrzymuje z tego funduszu wypłaty. Zapytał więc, czy musi płacić od nich podatek. Jego zdaniem nie ma takiego obowiązku, bo w tej sytuacji ma zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. b ustawy o PIT.
Zgodnie z tym przepisem zwolnione od podatku są wypłaty środków zgromadzonych w pracowniczym programie emerytalnym dokonane na rzecz uczestnika lub osób uprawnionych do tych środków po śmierci uczestnika.
Izba skarbowa nie zgodziła się z taką wykładnią. Według niej wskazane zwolnienie ma zastosowanie tylko do kwot wypłaconych na podstawie polskich przepisów. Sprawa trafiła do sądu.
– Nie ma podstaw, aby pojęcie “środki zgromadzone w pracowniczym programie emerytalnym” ograniczać do kwot zaoszczędzonych na podstawie ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych – argumentował pełnomocnik podatnika. Wskazał, że potwierdza to wyrok WSA w Warszawie z 26 lutego 2008 r. (sygn. III SA/ Wa 1961/07). Czytamy w nim, że uzasadnienie takiej oceny ma umocowanie w wykładni językowej. Skoro ustawodawca nie wskazuje w art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. b ustawy o PIT na konkretne przepisy, to w drodze wykładni nie można dodać takiego warunku. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę, że ustawa o pracowniczych programach emerytalnych jest wdrożeniem dyrektywy 2003/41/WE, a więc pojęcie “pracowniczy program emerytalny” ma swoje normatywne umocowanie w prawie wspólnotowym. Obejmuje zatem również pracownicze programy emerytalne prowadzone w innych państwach Unii Europejskiej.
W piątkowym orzeczeniu sąd wskazał, że zgadza się z przytoczonym przez podatnika wyrokiem. Mimo to oddalił skargę, bo wyrok, na który powoływał się podatnik, dotyczy wypłat z funduszu działającego w Wielkiej Brytanii, a więc kraju należącego do UE. Inaczej jest w rozpatrywanej sprawie, bo ten fundusz ma siedzibę w Nowym Jorku. Dlatego nie stosuje się tu dyrektywy 2003/41/WE w sprawie działalności instytucji pracowniczych programów emerytalnych oraz nadzoru nad takimi instytucjami. W pierwszej kolejności trzeba więc wziąć pod uwagę zasadę powszechności opodatkowania oraz fakt, że zwolnień nie można interpretować w sposób rozszerzający (sygn. III SA/ /Wa 2253/09).
—kpt
Rzeczpospolita