Trwa ładowanie...
d1i8u97
23-01-2006 17:10

Tysięczny Pracowniczy Program Emerytalny

Zarejestrowano już tysiąc Pracowniczych
Programów Emerytalnych - poinformowała Komisja
Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE).

d1i8u97
d1i8u97

Zarejestrowano już tysiąc Pracowniczych Programów Emerytalnych - poinformowała Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE).

Tysięcznego wpisu do rejestru dokonano w związku z PPE utworzonym przez "ENERGĘ" Zakład Elektrowni Wodnych Sp. Z o.o. z siedzibą w Straszynie, w formie grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Aktywami gromadzonymi w ramach programu zarządzać będzie PZU Życie.

Nowelizacja ustawy o pracowniczych programach emerytalnych z 20 kwietnia 2004, która weszła w życie 1 czerwca 2004 r., umożliwiła przekształcanie istniejących wcześniej grupowych ubezpieczeń na życie w PPE, przy zachowaniu ulg podatkowych dla pracodawcy. Nałożono wówczas na pracodawców obowiązek składania wniosku do KNUiFE o wpis do rejestru PPE do końca grudnia 2004. Następnie, w sierpniu 2005, kolejna nowelizacja ustawy wydłużyła ten termin do końca 2005 r.

KNUiFE w tym okresie wydała 684 decyzje o wpisie do rejestru, z czego 510 stanowiło przekształcenie grupowego ubezpieczenia pracowników w pracowniczy program emerytalny. Jak poinformowała Komisja, obecnie funkcjonują 904 PPE. Część z nich to programy międzyzakładowe, prowadzone przez kilkunastu pracodawców.

Pracownicze Programy Emerytalne działające na podstawie ustawy z 1997 r. były określane w momencie wchodzenia w życie reformy emerytalnej w 1999 r. jako część tzw. trzeciego filaru zreformowanego systemu emerytalnego. Składki wnoszone przez pracodawcę są długoterminowymi oszczędnościami, które mogą być podjęte przez pracowników dopiero w chwili przejścia na emeryturę. Oszczędności mogą być gromadzone w formie grupowego ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym, w funduszach inwestycyjnych lub w formie pracowniczego funduszu emerytalnego. Kolejne nowelizacje upraszczały i uelastyczniały przepisy dotyczące PPE.

d1i8u97
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i8u97

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj