Uboczne skutki zakazu handlu w niedzielę. Zgłosił kradzież auta i dostał zarzuty

Mężczyzna, który zgłosił kradzież auta, dostał zarzuty i grozi mu 8 lat więzienia. Wpadł, ponieważ twierdził, że samochód ukradziono sprzed galerii handlowej. Ta była jednak zamknięta, bo była to niehandlowa niedziela.

Uboczne skutki zakazu handlu w niedzielę. Zgłosił kradzież auta i dostał zarzuty
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Franciszek Mazur/Agencja Gazeta
Jacek Bereźnicki

Śródmiejscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o dwa przestępstwa, składanie fałszywych zeznań i powiadomienie o niepopełnionym przestępstwie.

Jak informują policjanci, Jarosław Ś., nie mogąc sprzedać samochodu, postanowił się go pozbyć organizując "ustawkę" i zgłaszając jego kradzież podczas zakupów w jednej z galerii handlowych.

"Zapomniał jednak o jednym istotnym szczególe. Za te czyny 49-latkowi grozi teraz do 8 lat pozbawienia wolności" - czytamy w policyjnym komunikacie.

Pomysł o zgłoszeniu rzekomej kradzieży czarnego BMW serii 3 miał narodzić się, kiedy wszystkie próby sprzedania samochodu zakończyły się fiaskiem.

To wtedy Jarosław Ś. skontaktował się z osobą, która miała sprawić, że pojazd "zniknie", a dzięki temu jego właściciel pozbędzie się problemu.

Jak informuje Komenda Stołecznej Policji, 49-latek przyjechał do Warszawy, gdzie na policji zgłosił kradzież swojego samochodu.

Dopytywany przez funkcjonariuszy, stwierdził, że przyjechał do stolicy na zakupy, a auto pozostawił na parkingu podziemnym jednego z centrów handlowych. Jak przekonywał, kiedy wrócił do samochodu po kilku godzinach, pojazdu już nie było.

"Problem w tym, że akurat ta niedziela, kiedy mężczyzna przyjechał do Warszawy, była dniem wolnym od handlu, a co za tym idzie, galeria była nieczynna" - pisze policja.

Sprawą rzekomej kradzieży zajęli się policjanci ze śródmiejskiego wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu.

Jak podkreślono w komunikacie, funkcjonariusze od początku bardzo sceptycznie podeszli do tego, co zeznał mężczyzna. To, co mówił, nie było spójne.

Kolejne wyjaśnienia i opis tego, co się stało, wzbudziło u policjantów jeszcze więcej podejrzeń co do prawdomówności Jarosława Ś. 49-latek w świetle przedstawionych mu dowodów winy przyznał się do tego, że kłamał w sprawie kradzieży swojego samochodu.

Polacy nadal mają kłopoty z zapamiętaniem, w które konkretnie niedziele obowiązuję zakaz handlu. W czerwcu zaliczymy dwa weekendy bez możliwości zrobienia zakupów w ostatni dzień tygodnia.

Mimo szerokiej dyskusji na temat zakazu handlu większość społeczeństwa nie zna szczegółów jej obowiązywania - wynika z ankiety zrobionej na zlecenie Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH).

Na pytanie: "W które niedziele w miesiącu według twojej aktualnej wiedzy jest obecnie zakazany handel w Polsce?" prawidłowo (w drugą i trzecią) odpowiedziało jedynie 29 proc. ankietowanych.

Aż 20 proc. wskazało jako "niehandlowe" terminy niedziel bez zakazu, czyli pierwszą i ostatnią, podano.

W tym miesiącu dni wolne od zakazu handlu wypadają 3 i 24 czerwca. Niehandlowe niedziele to 10 i 17 czerwca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (40)