Uchylona decyzja ws. badań lokalizacyjnych elektrowni jądrowej w Gąskach

26.02. Koszalin (PAP) - Minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej uchylił decyzję wojewody zachodniopomorskiego, która zezwalała spółce PGE EJ 1 na badania potrzebne...

26.02.2013 | aktual.: 26.02.2013 18:23

26.02. Koszalin (PAP) - Minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej uchylił decyzję wojewody zachodniopomorskiego, która zezwalała spółce PGE EJ 1 na badania potrzebne do sporządzenia raportu lokalizacyjnego elektrowni jądrowej w Gąskach.

Jak powiedział we wtorek PAP sekretarz gminy Mielno Henryk Bieńkowski, decyzję uchylono ze względu na zbyt długi czas obowiązywania. PGE EJ 1 wnioskowała o dwuletni okres badań, tymczasem wojewoda wydał decyzję na pięć lat. Dodał, że decyzja nie uwzględnia konieczności sporządzenia raportu dot. ewentualnego wpływu badań na stan środowiska naturalnego.

Uchylenie decyzji przez ministra - jak mówił Bieńkowski - oznacza, że wojewoda powinien wszcząć nowe postępowanie w sprawie badań lokalizacyjnych.

PGE EJ 1 może się odwołać od decyzji ministra do sądu.

"Biuro prawne spółki analizuje uzasadnienie o unieważnieniu decyzji lokalizacyjnej w Gąskach. Będziemy się w najbliższym czasie zastanawiać, jakie działania z naszej strony będziemy chcieli podjąć w tej sprawie" - powiedział w we wtorek PAP dyrektor ds. operacyjnych PGE EJ 1 Jacek Cichosz.

Jak zaznaczył, badania można rozpocząć bez decyzji lokalizacyjnej, bo do ich rozpoczęcia potrzebna jest jedynie zgoda właściciela danej nieruchomości.

"Decyzja ma ułatwić dialog i zapewnić dodatkowe mechanizmy ochronne przy prowadzeniu inwestycji" - wyjaśnił.

Jak ocenił, "dziś jest za wcześnie żeby mówić, że spółka będzie dążyć do tego, żeby móc (w Gąskach - PAP) przeprowadzić badania".

Cichosz podkreślił, że "Gąski są traktowane jako jedna z potencjalnych lokalizacji rezerwowych".

Decyzję dla PGE EJ 1 wojewoda zachodniopomorski wydał 8 lutego 2012 r. Gmina oraz prywatni właściciele wskazanych w niej działek odwołali się do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej na początku kwietnia ub.r.

Wieś Gąski - w północno-zachodniej części gminy Mielno - jest jedną z trzech potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej, została przedstawiona przez zarząd PGE 25 listopada 2011 r. Inne miejsca to: Choczewo i Żarnowiec (Pomorskie).

12 lutego 2012 r. w gminie Mielno odbyło się referendum w sprawie lokalizacji elektrowni. W głosowaniu uczestniczyło 2378 osób z 4171 uprawnionych. Frekwencja wyniosła 57 proc. Przeciw lokalizacji elektrowni i badaniom terenu opowiedziało się 94 proc., za było 5,3 proc.

Badania lokalizacyjne w Żarnowcu i Choczewie - jak poinformował we wtorek Cichosz - mają się rozpocząć w połowie br. (PAP)

sibi/ bls/ amac/ gma/ ana/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)