Trwa ładowanie...

Ucieczka na L4 może być słabym pomysłem, jeśli to tylko wybieg. ZUS kontroluje chorowitków

Pracownicy w marcu uciekali na L4. Rekord wystawionych zwolnień padł 16 marca, kiedy w domach miały pozostać dzieci. ZUS jednak kontroluje nasze absencje chorobowe, więc lepiej mieć tu czyste sumienie.

Ucieczka na L4 może być słabym pomysłem, jeśli to tylko wybieg. ZUS kontroluje chorowitkówŹródło: money.pl
d18p6uh
d18p6uh

W marcu ZUS zarejestrował ponad 3 mln zwolnień lekarskich z tytuły choroby własnej, opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", to o 36 proc. więcej niż w lutym.

Ale mało tego. W porównaniu do marca ubiegłego roku liczba zwolnień wzrosła jeszcze bardziej, bo o 46,3 proc., dodaje dziennik.

"DGP" podaje też, w którym dniu marca wystawiono rekordową liczbę zwolnień: 274,5 tys., co stanowiło 10 proc. zwolnień w całym miesiącu. Był to 16 marca, dzień, w którym rząd oficjalnie zamknął żłobki, przedszkola i szkoły. Dane nie obejmują tzw. dodatkowych zasiłków opiekuńczych na dziecko, wprowadzonych 8 marca.

Obejrzyj także: Waloryzacja emerytur. W końcu jest korzystna zmiana. Prezes ZUS tłumaczy

Powód większej liczby zwolnień jest łatwy do wytłumaczenia. Z jednej strony to obawa przed koronawirusem - na objawy byli wyczuleni i pacjenci, i lekarze. Kto miał problemy zdrowotne, nawet inne, korzystał z porady lekarskiej. Z drugiej strony chodziło o ekonomiczne skutki pandemii - pracownicy zaczęli bać się o swoje miejsca zatrudnienia i by chronić się przed ewentualnym zwolnieniem uciekali na L4.

d18p6uh

Rzecz w tym zwolnienia lekarskie są pod czujnym okiem ZUS. Kontroli, jak czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", mogą spodziewać się osoby, które często biorą zwolnienia krótkie oraz osoby, które chodzą na zwolnienia długie, ale wydawane przez różnych lekarzy.

- ZUS ma ustawowy obowiązek kontrolować zarówno prawidłowość orzekania o niezdolności do pracy, jak i wykorzystania zwolnień lekarskich. System ubezpieczeń społecznych jest tworzony i finansowany przez obywateli oraz zasilany z naszych składek. Instytucja, której powierza się zarządzanie tymi środkami, musi kontrolować ich wydatkowanie - mówił w rozmowie z MondayNews Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS-u. Dodał on, że w zasadzie każdy może być skontrolowany, ponieważ ZUS typuje osoby losowo.

Jak podawał money.pl, w kwietniu nastąpiło ostre "hamowanie chorowania". Lekarze wystawili "tylko" 1,9 mln zaświadczeń. Skąd ta zmiana? Związkowcy ze wszystkich organizacji związkowych zgadzają się, że absencje chorobowe mogą mieć istotny wpływ na utrzymanie posady. - Ludzie zrozumieli, że rynek pracownika się właśnie skończył i że pracodawcy przejęli pałeczkę, dyktują swoje warunki - dodał w rozmowie z money.pl prof. Paweł Wojciechowski, główny ekonomista ZUS.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

d18p6uh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18p6uh