Trwa ładowanie...
d3zde9z
gpw
04-10-2010 17:00

Udany finisz po nieciekawej sesji

Brak poważniejszych impulsów na światowych parkietach, a przez to ograniczenie zmienności spowodowały, że obserwowanie pierwszej w tym tygodniu sesji w Warszawie nie należało do zadań specjalnie zajmujących.

d3zde9z
d3zde9z

Brak poważniejszych impulsów na światowych parkietach, a przez to ograniczenie zmienności spowodowały, że obserwowanie pierwszej w tym tygodniu sesji w Warszawie nie należało do zadań specjalnie zajmujących.

Spokojny przebieg notowań na rynkach azjatyckich i lekki niepokój utrzymujący się od zeszłego tygodnia wokół europejskiego sektora bankowego, zwłaszcza irlandzkiego, pociągały od rana europejskie parkiety, w tym warszawski, na południe. Skala przeceny nie była jednak zbyt imponująca, sięgała bowiem przed południem w przypadku WIG20 nieco ponad pół procent. W miarę upływu czasu popyt zachęcony nieco niższymi cenami wykazał nieco większą aktywność, co podniosło poziomy głównych barometrów w okolice piątkowych zamknięć.

Tradycyjnie zbliżające się rozpoczęcie handlu za oceanem zwiększyło aktywność kapitałów, jednak dopiero publikacja tamtejszych danych rozstrzygnęła ostatecznie o losach sesji. Gorszy wskaźnik sierpniowych zamówień w przemyśle zneutralizowany został wyższym indeksem podpisanych umów kupna domów w tym samym miesiącu, co ostatecznie zadecydowało o udanym finiszu i nowych maksimach głównych indeksów. WIG oraz WIG20 zyskały odpowiednio 0,70 i 0,87 procent przy solidnym obrocie na poziomie1,7 miliarda złotych.

Obserwowaną od jakiegoś czasu słabość potwierdziły dzisiaj papiery PKNOrlen, które spadały w trakcie sesji 2 procent, jednak zdołały odwrócić niekorzystną tendencję i finiszować tylko z niewielkim minusem. Słabiej od średniej zachowywały się również papiery TPSA, Lotosu, Polimexu, Getinu oraz Cyfrowego Polsatu. Za to nad kreską utrzymywały się notowania PZU, PKO BP, BRE Banku, TVN i najmocniej zyskującego Pekao, nadrabiającego słabszą postawę kursu we wrześniu.

d3zde9z

Na tle szerszego rynku pozytywnie wyróżniały się dzisiaj akcje Netii, intensywniej kupowane przez graczy instytucjonalnych już od początku września. Tym razem kurs spółki zyskał 2 procent, a w trakcie dnia był jeszcze wyżej i znalazł się najwyżej od 2002 roku. Powodem takiego zachowania były doniesienia o tym, że po porozumieniu z grupą banków spółka ma łącznie miliard złotych na obronę i powiększanie swojej pozycji rynkowej. Upływający w dniu jutrzejszym termin składania wiążących ofert na zakup kontrolnego pakietu akcji Enei od Skarbu Państwa zwiększył zainteresowanie rynkową wyceną tej spółki. Po prasowych doniesieniach sugerujących, że licytacja może podnieść wycenę papierów spółki nawet do 25 zł, kurs wzrósł ponad 6 procent - do powyżej 22 złotych.

Ogłoszenie zakończenia procesu restrukturyzacji przez Próchnik ma przynieść zysk już w ostatnim kwartale bieżącego roku. Pozytywne zapowiedzi samego prezesa podbiły na dzisiejszej sesji cenę akcji o ponad 13 procent, dając tym samym szansę na wyjście z męczącej kilkumiesięcznej konsolidacji. Z kolei perspektywa zmiany od środy systemu notowań na ciągłe podnosi wycenę akcji odzieżowej Mewy, która na początku września dokonała procesu scalenia akcji. Dodatkowo akcje spółki opuściły listę tzw. alertów, tym samym stały się bardziej dostępne i bezpieczniejsze jako przedmiot inwestycji. Wartym zwrócenia uwagi jest również KOV, który dzięki udanej końcówce sesji popartej wolumenem ma szansę podjąć udaną próbę odwrócenia spadkowej tendencji.

Jak wiele ostatnich sesji i ta przez większość dnia niespecjalnie przysługiwała się prognozowaniu dalszego rozwoju sytuacji na rynku. Co prawda przy niezłym obrocie rynek zdołał zakończyć dzień z nowymi lokalnymi maksimami, jednak cały ruch do góry zawdzięczamy ponownie fixingowi na zamknięcie. Jak pokazuje przeszłość nie zawsze był to najlepszy prognostyk. Miejmy jednak nadzieję, że tym razem jest to zapowiedź kontynuacji trwającego wciąż przecież trendu wzrostowego

Paweł Kubiak
DM BZ WBK

d3zde9z

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d3zde9z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zde9z