Udany powrót inwestorów z USA
Amerykańscy inwestorzy po jednodniowej nieobecności powrócili na rynek w bardzo dobrych nastrojach, co zaowocowało silną zwyżką na tamtejszych giełdach.
Indeks Dow Jones wzrósł o 1,68%, S&P 500 o 1,8%, a technologiczny Nasdaq zyskał 1,4%. Tracący wczoraj na wartości dolar przełożył się na wzrost cen surowców, co istotnie wsparło notowania spółek energetycznych oraz wydobywczych m.in. Alcoa (+3,46%) oraz Chevron (+2,79%). Z opublikowanych wczoraj danych makroekonomicznych warto wspomnieć o odczycie indeksu New York Empire State, który wyniósł w lutym 24,91 pkt, podczas gdy spodziewano się zwyżki jedynie do poziomu 17 pkt. Wskaźnik ten powstaje w oparciu o ankiety wypełnianie przez przedsiębiorców ze stanu Nowy Jork, którzy oceniają perspektywy biznesu w najbliższych 6-ciu miesiącach. Z technicznego punktu widzenia indeks S&P 500 znalazł się w okolicach istotnego poziomu oporu 1100 pkt, którego pokonanie otwierałoby drogę do dalszych wzrostów, a nawet do ataku na tegoroczny szczyt.
W ślad za giełdami amerykańskimi na dzisiejszej sesji azjatyckiej obserwować można było solidne wzrosty. Podobnie jak na parkietach w USA, także w Azji giełdy ciągnięte były w górę w największym stopniu przez walory spółek surowcowych. Tokijski indeks Nikkei 225 zyskał 2,72%, odnotowując największy jednodniowy wzrost od blisko dwóch miesięcy. Sentyment na japońskiej giełdzie poprawiony został także przez udany powrót inwestorów z Hong Kongu po kilkudniowej nieobecności, którzy szybko przeszli do porządku dziennego nad podwyższoną ostatnio stopą rezerw obowiązkowych w Chinach. Jednak wolumen obrotów na tokijskiej giełdzie nie był wysoki, co sugeruje, że nie wszyscy inwestorzy wierzą w trwałość tego odbicia.
Od rana giełdy europejskie odnotowują wzrosty trzeci dzień z rzędu. Dobrze radzi sobie sektor bankowy m.in. po publikacji lepszego od prognoz wyniku finansowego BNP Paribas za czwarty kwartał. Na rynku generalnie dostrzec można pozytywny sentyment inwestycyjny i widać, że część inwestorów uwierzyła, że problemy Grecji da się rozwiązać. Po wczorajszym spadku dzisiejszą sesję WIG 20 rozpoczął od intensywnego wzrostu, zyskując w okolicach godziny 10,30 około 2%. Z danych makro jakie dziś poznamy warto zwrócić uwagę na odczyt dynamiki produkcji przemysłowej z USA.
Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.