UE na rzecz porozumienia w sprawie klimatu.

Unijni ministrowie finansów dyskutują w Luksemburgu o tym, jak pomóc biednym krajom rozwijającym się w walce ze zmianami klimatycznymi i redukcję emisji dwutlenku węgla. Unia Europejska, po uzgodnieniu w grudniu własnego pakietu klimatyczno-energetycznego, teraz chce włączyć się w prace nad globalnym porozumieniem w sprawie klimatu.

09.06.2009 | aktual.: 09.06.2009 14:16

Przebiegiem dyskusji bardzo interesuje się Polska, bo wcześniejsze propozycje były dla nas niekorzystne. Jedna z nich przewidywała, by ciężar wsparcia krajów najbiedniejszych wzięły na siebie państwa, które emitują najwięcej gazów cieplarnianych. A to oznaczałoby, że polska energetyka w ponad 94% oparta na węglu musiałaby ponieść największe koszty.

Warszawa zaproponowała więc, by najbogatsze kraje wsparły specjalny fundusz. Inni sugerowali, że powinny to zrobić byłe mocarstwa kolonialne. Szczegółowe rozwiązania mają być zaproponowane i przeanalizowane na najbliższym unijnym szczycie w Brukseli, a później jednomyślnie zaakceptowane - tak by w grudniu, na międzynarodowej konferencji klimatycznej w Kopenhadze Unia mogła przedstawić swoje propozycje. Wtedy światowi przywódcy mają uzgodnić globalne porozumienie dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych.

ekologiaklimatco2
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)