UE wprowadza nowy zakaz. Nie będzie można kupić popularnego produktu

Przez następnych kilka lat sukcesywnie będą wchodzić w życie zakazy sprzedaży produktów, w których składzie jest mikroplastik. Unia Europejska wprowadzi zakaz sprzedaży sypkiego brokatu. Głównym celem tej inicjatywy jest zapobieganie negatywnym skutkom dla środowiska.

Unia Europejska wprowadza całkowity zakaz sprzedaży sypkiego brokatu
Unia Europejska wprowadza całkowity zakaz sprzedaży sypkiego brokatu
Źródło zdjęć: © East News | Adam Staskiewicz

16.10.2023 | aktual.: 16.05.2024 11:25

Unia Europejska podjęła decyzję o wprowadzeniu zakazu sprzedaży sypkiego brokatu. Przyczyną tego kroku jest rosnący problem z mikroplastikiem oraz dążenie do spełniania standardów ekologicznych, a także negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Zakaz, który wszedł w życie już 15 października 2023 r., początkowo będzie obowiązywał tylko na terenie Niemiec, ale prawdopodobnie zostanie rozszerzony na całą Unię Europejską.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Koniec z brokatem. Od kiedy wchodzą zmiany?

Portal prawo.pl zaznacza, że zakazane będą nie tylko produkty do makijażu, ale także błyszczące długopisy, maseczki do twarzy oraz wiele innych produktów zawierających brokat. To duży cios dla wielu sektorów przemysłu, które będą musiały dostosować się do nowych przepisów i poszukać alternatywnych rozwiązań dla swoich produktów. Jak wynika z raportu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), to działania człowieka w 98 proc. przypadków są źródłem zanieczyszczania wód mikroplastikiem wtórnym.

"Wszechobecność niewielkich fragmentów syntetycznych lub modyfikowanych chemicznie polimerów naturalnych, które są nierozpuszczalne w wodzie, ulegają bardzo powolnemu rozkładowi i z łatwością mogą dostawać się do układu pokarmowego organizmów żywych, budzi obawy dotyczące ich ogólnego wpływu na środowisko i potencjalnie na zdrowie człowieka" – wskazano w motywach nowelizacji.

Zwolennicy brokatowych kosmetyków do makijażu nie mają jednak powodów do zmartwień, bowiem produkty do makijażu, warg i paznokci zostaną objęte nowymi zasadami stopniowo. Do 16 października 2027 r. będzie można sprzedawać brokat obecny w produktach spłukiwanych, do 16 października 2029 r., w produktach niespłukiwanych, natomiast aż do 16 października 2035 r., na półkach w sklepach dostępny będzie brokat obecny w produktach do makijażu, ust i paznokci.

Terminarz ten dotyczy produktów wprowadzonych do obiegu przed 17 października 2023 r. Zakaz nie obowiązuje, jeśli brokat wykonany jest z materiału biodegradowalnego, organicznego lub rozpuszczalnego w wodzie.

Zakaz produktów z dodanym mikroplastikiem

W 2027 r. w życie wejdzie zakaz dla zawierających mikroplastik produktów kosmetycznych do spłukiwania, takich jak szampony czy żele pod prysznic. W 2028 r. na detergenty, środki pielęgnacyjne i czyszczące, w tym woski, pasty i odświeżacze powietrza. W 2029 r. dla kosmetyków pozostających na skórze/włosach, takich jak kremy czy żele do włosów. W 2030 r. na syntetyczne mikrocząstki polimerowe do kapsułkowania substancji zapachowych. W 2031 r. na granulat wypełniający do nawierzchni sportowych syntetycznych. W 2035 r. na pomadki, lakiery do paznokci i produkty do makijażu - wylicza Portal Spożywczy.

Dlaczego na część zmian będziemy musieli poczekać wiele lat? Serwis podaje przykład nawierzchni sportowych. Według Komisji Europejskiej granulki na boiskach ze sztuczną trawą czy innych obiektach sportowych są największym źródłem uwalniania dodanych mikrodrobin plastiku i dlatego stanowią problem dla środowiska. Ale zakaz wejdzie w życie dopiero po ośmiu latach, aby dać właścicielom i operatorom boisk sportowych czas na przejście na alternatywy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (131)