UI TFI: Poza awersją do ryzyka po Brexit, GPW ciąży niepewność polityczna
Warszawa, 24.06.2016 (ISBnews) - Poza awersją do ryzyka, która wzrosła w wyniku decyzji o Brexicie warszawskiej giełdzie ciąży niepewność polityczna, ocenia dyrektor inwestycyjny ds. akcji Union Investment TFI Ryszard Rusak.
24.06.2016 | aktual.: 29.06.2016 18:55
"Taki wynik referendum oznacza, że w najbliższym czasie inwestorzy będą stronili od aktywów ryzykownych - w tym akcji. Szczególnie silną wyprzedaż walorów spółek możemy obserwować na rynkach wschodzących, choć spadki nie ominą także giełd europejskich. Na warszawskim parkiecie spodziewamy się spadku cen akcji. Szczególnie, że poza awersją do ryzyka, która wzrosła w wyniku decyzji o Brexicie, ciąży nad nim niepewność polityczna. Aby ona zniknęła, niezbędne jest rozstrzygnięcie kilku kwestii. Przede wszystkim, rząd musi jak najszybciej rozwiązać problem kredytów we frankach szwajcarskich. Do tego czasu sektor bankowy będzie pod presją, rzutując na cały indeks WIG20" - powiedział Rusak, cytowany w komunikacie.
W jego ocenie, obawy budzi też sytuacja w innych dużych spółkach z udziałem Skarbu Państwa - energetycznych i wydobywczych. Dla koniunktury na polskiej giełdzie istotne będą ponadto kolejne propozycje w kwestii wieku emerytalnego i dalszego istnienia OFE.
"Cały czas czekamy również na przedstawienie przez rządzących zachęt do długoterminowego oszczędzania - szczególnie w kontekście produktów do indywidualnego i zbiorowego oszczędzania na emeryturę. Dopiero gdy te znaki zapytania znikną, warszawska giełda ponownie może się stać atrakcyjnym miejscem dla inwestorów" - dodał dyrektor inwestycyjny UI TFI.
Jednocześnie zaznaczył, że gdy emocje opadną dla koniunktury na globalnych rynkach akcji kluczowa będzie kondycja światowej gospodarki. Kluczową niewiadomą pozostaje przyszłe tempo wzrostu chińskiej gospodarki.
Dyrektor inwestycyjny ds. papierów dłużnych Union Investment TFI Dariusz Lasek dodał, że decyzja za Brexitem będzie jeszcze przez jakiś czas negatywnie wpływała na rentowności polskich obligacji.
"W dłuższej perspektywie o cenach polskich papierów skarbowych ponownie będą decydowały czynniki makroekonomiczne (dynamika PKB, konsumpcja, produkcja przemysłowa czy inflacja) oraz polityka budżetowa. Pamiętajmy też, że już w lipcu agencja Fitch ogłosi decyzję w sprawie ratingu kredytowego Polski" - podsumował Lasek.
(ISBnews)