Trwa ładowanie...
d1030xa

Ujawniono inwestorów, którzy kupili mniejsze części majątku Stoczni Gdynia

Spółka Bud Bank Leasing - zarządca kompensacji prowadzący sprzedaż majątku Stoczni Gdynia podpisał pierwsze umowy z inwestorami, którzy nabyli mniejsze części stoczniowego majątku. Umowy parafowało 10 firm.
Share
Ujawniono inwestorów, którzy kupili mniejsze części majątku Stoczni Gdynia
Źródło: POLSKA Dziennik Bałtycki
d1030xa

Strategicznego poznamy dopiero 6 czerwca

Spółka Bud Bank Leasing - zarządca kompensacji prowadzący sprzedaż majątku Stoczni Gdynia podpisał pierwsze umowy z inwestorami, którzy nabyli mniejsze części stoczniowego majątku. Umowy parafowało 10 firm.

Wśród nabywców jest m.in. działająca na terenie gdańskiej stoczni firma Gafako, zajmująca się produkcją konstrukcji stalowych. Wygrała przetarg na rejon prefabrykacji wyposażenia okrętowego Stoczni Gdynia. Niewykluczone, że zatrudni część ze zwalnianych gdyńskich stoczniowców.

d1030xa

Pozostałe firmy kupiły hale magazynowe, parkingi, udziały w spółkach zależnych. Łącznie z 31 składników majątku stoczni udało się sprzedać 29 za 305 mln zł, czyli o 30 mln zł więcej niż cena wywoławcza. Nabywców nie znalazł tylko ośrodek wypoczynkowy w Szymbarku i prawa autorskie do projektów statków opracowanych w stoczniowym biurze konstrukcyjnym.

Wciąż nie wiadomo jednak, kto kupił najważniejsze części stoczni, czyli dwa suche doki, prefabrykacji kadłubów i rejon wyposażenia statków. Praktycznie cały majątek produkcyjny kupił w połowie maja fundusz United International Trust N.V z Antyli Holenderskich. Fundusz jest jednak tylko pośrednikiem.

W tym tygodniu miało się to wyjaśnić. Minister skarbu Aleksander Grad zapowiedział jednak, że dopiero 6 czerwca - czyli tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - ujawni, kto właściwie kupił większość majątku Stoczni Gdynia. Jak przekonuje, dla dobra transakcji najpierw muszą zostać podpisane umowy i sfinalizowany zakup.

_ Spokojnie czekamy na informację, w czyim imieniu działał fundusz i kto właściwie kupił majątek stoczni _ - powiedział Mariusz Lewandowski, rzecznik prasowy Solidarności Stoczni Gdynia. Podczas debaty stoczniowej premier Donald Tusk zasugerował, że za funduszem z Antyli stoi kapitał arabski, możliwe że z Kataru.

d1030xa

We wtorek UIT N.V. prawdopodobnie dokupił kilka nieruchomości na terenie stoczni i udziały w dwóch spółkach zależnych. Wylicytował je fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights, ten sam, który w połowie maja wylicytował w imieniu UIT większość majątku stoczni.

Jeszcze we wtorek odbyły się ostatnie otwarte przetargi na części majątku, na które wcześniej nie wpłynęła żadna oferta.

Stocznia Gdynia formalnie zostanie zlikwidowana w końcem miesiąca. Stoczniowcy liczą, że ziszczą się zapewnienia ministra skarbu o kontynuacji produkcji stoczniowej przez nowego właściciela. W ciągu kilku dni ma się wyjaśnić także przyszłość Stoczni Gdańsk. Komisja Europejska prawdopodobnie jeszcze przed 4 czerwca podejmie decyzję w sprawie planu restrukturyzacji stoczni opracowanego przez ISD Polska.

Przewiduje on jeszcze w tym roku ograniczenie mocy produkcyjnych poprzez zamknięcie dwóch z trzech pochylni. Urzędnicy w Brukseli oczekują jeszcze od ukraińskiego inwestora gwarancji finansowania rozpoczęcia w stoczni budowy wież dla elektrowni wiatrowych. Od tego KE uzależnia zgodę na akceptację planu i udzielenie dodatkowej pomocy publicznej w wysokości 150 mln zł. Łącznie nakłady inwestycyjne w stoczni w najbliższych latach mają wynieść 600 mln zł.

d1030xa

Co kupili inwestorzy

Gafako - rejon prefabrykacji wyposażenia okrętowego i odcinków rurociągów
EuroGaz - rejon działalności pomocniczej
Eco Transped - rejon prefabrykacji sekcji przestrzennych, działalność szkoleniowa, magazyny prefabrykatów
NTA sp. z o.o. - rejon parkowania samochodów
Makromor s.c. - rejon magazynowania prefabrykatów
Euromal - nieruchomości na terenie stoczni
Jan Woźniak - udziały w spółce zależnej stoczni Europlazma Serwis sp. z o.o.
Jan Woźniak - udziały w spółce zależnej Euro-Guard sp. z o.o.
Eurocynk sp. z o.o. - udziały w spółce zależnej Euro-Pref sp. z o.o.
Eurorusztowania sp. z o.o. - udziały w spółce zależnej Unitrans sp. z o.o.
Eurocynk sp. z o.o. - zakup majątku ruchomego w postaci maszyn i urządzeń
Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów - udziały w spółce zależnej Centrum Doskonalenia Kadr Europartner sp. z o.o.

Jacek Klein
POLSKA Dziennik Bałtycki

d1030xa

Podziel się opinią

Share
d1030xa
d1030xa