UKE: Łączna wartość rynku telekomunikacyjnego wzrosła r/r do 39,5 mld zł w 2015

Warszawa, 29.06.2016 (ISBnews) - Łączna wartość rynku telekomunikacyjnego wyniosła 39,5 mld zł w 2015 r. Był to pierwszy od kilku lat wzrost przychodów całego sektora, wynika z raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2015 r. Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

29.06.2016 | aktual.: 29.06.2016 13:38

"W niektórych segmentach odnotowano jednak jeszcze niższe przychody niż w roku poprzednim. Należy jednak stwierdzić, iż w ujęciu całościowym spadek ten jest kompensowany migracją do nowszych usług opartych o transmisję danych, bardziej charakterystycznych dla nowoczesnego e-społeczeństwa" - czytamy w raporcie.

Przykładem niższych przychodów jest 13-proc. spadek, który dotknął segment telefonii stacjonarnej. Jego głównymi czynnikami pozostawała substytucja ze strony telefonii ruchomej oraz zwiększająca się popularność usług VoIP. Do spadku przychodów doszło także na rynku dostępu do internetu, który stracił 0,5% w stosunku do 2014 r., co świadczy także o osiągnięciu pewnego poziomu wysycenia oraz wzrostu ważności dla konsumentów usług dodanych i wiązanych, podano również.

"O ewolucji rynku świadczy, że jednocześnie największy wzrost w przychodach nastąpił w przypadku światłowodowych usług dostępu do internetu. Ich wartość wzrosła o ok. 58% w okresie od 2014 r. do 2015 r. Rok 2015 to jednocześnie czas odblokowania inwestycji światłowodowych i ich przyrost o 5% r/r" - czytamy dalej.

Właściwą reakcją dla dojrzałego rynku na selektywny spadek przychodów z usług podstawowych jest poszukiwanie przez operatorów nowych źródeł przychodów na samym rynku telekomunikacyjnym (usługi dodane) czy poza nim (np. usługi bankowe, finansowe, sprzedaż energii elektrycznej), zaznaczono w informacji.

"Jeśli chodzi o korzystanie z usług telekomunikacyjnych, rynek jest w zasadzie nasycony. Tak więc działania operatorów ukierunkowane są na zminimalizowanie rotacji własnej bazy i utrzymanie klienta. Konsekwencją tych działań jest stały rozwój rynku usług wiązanych, na którym sukcesywnie wzrasta sprzedaż. Im więcej usług, tym wyższe ARPU, atrakcyjniejsze ceny i mniejsza szansa, że klienci będą skłonni do rezygnacji z oferty operatora. Podwojenie wolumenu transmisji danych wyraźnie plasuje tę usługę jako rozwijającą się najdynamiczniej" - wskazał UKE.

Systematycznie wzrasta udział kart M2M, pozwalających na komunikację w relacji urządzenie-urządzenie lub człowiek-urządzenie. Generowany przez nich ruch w przyszłości może stanowić istotny odsetek w łącznych wolumenach poszczególnych usług, podkreślono również.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)