UKE szykuje nową strategię ws. internetu

Urząd Komunikacji Elektronicznej chce, by w 2015 roku Internet w Polsce był dla każdego. W tym celu opracowano nową strategię. Jej elementem jest porozumienie zawarte z TPSA rok temu.

UKE szykuje nową strategię ws. internetu
Źródło zdjęć: © Jupiter Images

22.10.2010 | aktual.: 22.10.2010 13:24

Planowane są zmiany, w które mają się zaangażować największe sieci mobilne: Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa i Centertel. UKE zaproponował operatorom propozycję - spowolnienie niekorzystnych dla nich zmian stawek hurtowych w zamian za dodatkowe inwestycje.

Na rynku stacjonarnym natomiast głównym rozgrywającym jest TPSA. Wprawdzie w opinii szefowej UKE, Anny Streżyńskiej, firma wykona roczny plan nawet z nadwyżką, to problemem są relacje z operatorami alternatywnymi.

Główną kwestią, która według operatorów alternatywnych nie działa należycie, są tzw. testy na zawężanie marży, przeprowadzane przez UKE za każdym razem, gdy TP planuje zmiany w cenniku usług internetowych.

Zdaniem prezesa Grupy TPSA, Macieja Wituckiego, firma cały czas poprawia swoje relacje z operatorami alternatywnymi.

- Firma wprowadziła rozwiązania techniczne i organizacyjne zapewniające równy dostęp do informacji dla operatorów alternatywnych i swojej części detalicznej - powiedział Witucki.

Jego zdaniem TP systematycznie pracuje nad poprawą jakości współpracy z operatorami alternatywnymi. W terminie odpowiada na ich wnioski (wzrost z 80% do 100% w ciągu 7 miesięcy) oraz na reklamacje finansowe (poprawa z 52,94 % do 100%). Terminowość odpowiedzi na zamówienia LLU wzrosła z 65,93% do 98,39%.

Dodał, iż w 9 miesięcy od podpisania Porozumienia TP udostępniła konkurencji kolejne 203 lokalizacje, w których mogą wstawić swoje urządzenia umożliwiające świadczenie usługi LLU. W ramach tzw. informacji ogólnych LLU i BSA od kwietnia 2010, TP udostępniła operatorom ponad 200 milionów informacji, zebranych w 97 tys. plików. Zastrzeżenia były tylko w 0,08% przypadków.

Celem podpisanego 22 października 2009 roku porozumienia w sprawie wdrożenia zasad transparentności i niedyskryminacji w relacjach między operatorami jest stabilizacja warunków prowadzenia działalności gospodarczej i inwestowania na rynku telekomunikacyjnym. Prezes UKE zadeklarował odstąpienie od zamiarów wprowadzenia separacji funkcjonalnej TP, jeśli firma będzie wypełniać zapisy porozumienia. MJ

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)