Trwa ładowanie...
d3xd20c
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
kredyt

UKNF przestrzega przed podawaniem bankom danych do logowania

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ostrzega, że podając bankowi hasła do logowania do konta prowadzonego w innym banku można stracić prawo do reklamacji nieautoryzowanych transakcji. UKNF podjął odpowiednie kroki wobec banków żądających takich danych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
UKNF przestrzega przed podawaniem bankom danych do logowania
(Fotolia)
d3xd20c

UKNF w poniedziałkowym komunikacie poinformował o przypadkach, w których banki - w związku ze składaniem wniosku o kredyt - proszą potencjalnych klientów o podanie danych logowania do ich rachunków prowadzonych przez inne banki. Chodzi o login czy identyfikator oraz hasło. Potrzebne są one bankowi, który ma udzielić kredytu, aby uzyskać dostęp do historii rachunku danej osoby w innym banku.

UKNF podał, że niektóre banki udostępniają też klientom funkcje pozwalające na wprowadzenie danych logowania do kont w innych bankach, co ma umożliwić wgląd we wszystkie rachunki w jednym miejscu.

"Takie praktyki banków budzą zaniepokojenie Urzędu KNF. W związku z tym, wobec banków stosujących kwestionowane praktyki podjęte zostały indywidualne działania nadzorcze zmierzające do zmiany postępowania tych banków" - poinformowano w komunikacie.

d3xd20c

KNF zwrócił uwagę, że podawanie przez klientów danych logowania do bankowości internetowej we wskazany sposób jest ryzykowne - prowadzi do złamania przez klienta ustawy o usługach płatniczych oraz warunków umowy dotyczących korzystania z bankowości internetowej. Zobowiązują one bowiem do zachowania poufności danych logowania. "Wiąże się to z ryzykiem utraty prawa do reklamacji ewentualnych nieautoryzowanych transakcji" - ostrzega UKNF.

Urząd podkreślił, że podstawową zasadą bezpiecznego korzystania z usług bankowych i płatniczych z wykorzystaniem elektronicznych kanałów dostępu jest podawanie nazwy użytkownika i hasła do konta jedynie na stronie internetowej banku prowadzącego dany rachunek lub w udostępnianej przez niego aplikacji (np. instalowanej na telefonie). Zdaniem UKNF, praktyka niektórych banków zachęca klientów do łamania tej zasady.

"Takie postępowanie może zaprzepaścić wieloletnie działania edukacyjne środowiska bankowego uświadamiające klientom banków istotność powyższej zasady. Jest prawdopodobne, że spowoduje to zmniejszenie czujności klientów w odniesieniu do miejsc, w których wprowadzają oni swoje dane logowania, co może przyczynić się do wzrostu skuteczności ataków typu phishing i pojawienia się nowych scenariuszy ataków tego rodzaju" - napisał regulator.

Według urzędu niepożądanym pośrednim efektem może być też zmniejszenie zaufania klientów do korzystania z usług bankowych i płatniczych świadczonych przez internet.

Urząd zwrócił uwagę, że do istotnego ograniczenia ryzyka w tym zakresie mogą przyczynić się działania podejmowane przez Związek Banków Polskich. Mają one na celu wypracowanie rozwiązań pozwalających na bezpieczną, autoryzowaną przez wszystkie zaangażowane strony wymianę danych klientów.

d3xd20c

Podziel się opinią

Share

d3xd20c

d3xd20c