Ukraina/ Jaceniuk grozi Gazpromowi Sądem Arbitrażowym
Ukraina gotowa jest płacić 268 USD za 1000 metrów sześciennych rosyjskiego gazu i uregulować przy takiej stawce swe zadłużenie wobec Gazpromu, bądź też rozstrzygnąć spór przed Sądem Arbitrażowym w Sztokholmie - oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.
"Jesteśmy gotowi płacić za rosyjski gaz cenę ustaloną na początku 2014 roku, czyli 268 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Jeśli rosyjski Gazprom zgodzi się na to i podpisze odpowiednią umowę, to Ukraina niezwłocznie spłaci 2,2 mld dolarów zadłużenia, które narosło za poprzednich rządów" - powiedział szef rządu na konferencji prasowej w poniedziałek.
Jaceniuk ostrzegł, że jeśli Gazprom nie przystanie na tę propozycję, Ukraina zwróci się do Sądu Arbitrażowego. Rosyjski monopolista otrzymał już od Naftohazu notę +przedarbitrażową+ w tej sprawie - przekazał.
"Ukraina nalega, że cena na gaz, która była ustalona na początku bieżącego roku, jest ceną rynkową i chcemy, by taka cena została utrzymana. Ukraina domaga się także zmiany szeregu zapisów w istniejących kontraktach gazowych" - powiedział szef rządu, który nie uściślił jednak, jakich zmian w umowach chcą władze w Kijowie.
Jaceniuk podkreślił, że Gazprom ma 30 dni na odpowiedź w sprawie tych propozycji oraz zaproponował Rosjanom omówienie ukraińskiej oferty na neutralnym gruncie, w Londynie.
"Jeśli w ciągu 30 dni nie będzie odpowiedzi, to będzie to oznaczało, że przechodzimy z etapu 'przedarbitrażowego' do sądowego uregulowania sporu z Gazpromem. Uważamy, że mamy rację, a nasze stanowisko jest silne" - oświadczył.
Na początku kwietnia Gazprom ogłosił, że podnosi cenę gazu dla Ukrainy do 485 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Jest to najwyższa stawka za gaz dla któregokolwiek z klientów Gazpromu, który dostarcza ten surowiec odbiorcom z Unii Europejskiej po średniej cenie około 370 dolarów za 1000 metrów sześciennych.
W związku z polityką, którą prowadzi wobec Ukrainy Rosja, Kijów szuka alternatywnych dostaw gazu, które pozwalałyby pokryć zapotrzebowanie na to paliwo i nabywać je taniej, niż obecnie.
W poniedziałek w Bratysławie podpisano memorandum, zgodnie z którym Ukraina będzie otrzymywała gaz ze Słowacji, w ramach tzw. dostaw zwrotnych. Dokument przewiduje, że Ukraina będzie odbierała od Słowacji do 8 mld metrów sześciennych gazu rocznie.
Z Kijowa Jarosław Junko