Ukraińcy ratują galerie handlowe. Liczba gości rośnie z miesiąca na miesiąc
Kiedy ruch w centrach handlowych mocno spadł z powodu pandemii, z pomocą ruszyli uchodźcy. Ukraińcy stanowią już ponad 7 proc. gości galerii – informuje w środę "Rzeczpospolita". W związku z tym eksperci rekomendują wprowadzenie już teraz działań komunikacyjnych tak, aby trafiły do tej potencjalnie dużej grupy odbiorców
Dziennik przypomina, że "od ataku Rosji na Ukrainę do Polski wjechało ok. 3,3 mln uchodźców z napadniętego kraju".
Nowa grupa klientów to wielka szansa
"To zmienia gruntownie sytuację w wielu sektorach gospodarki. Handel najszybciej odczuł ten napływ – w wielu miastach zaczęła się znacząco zwiększać sprzedaż, zwłaszcza żywności i produktów chemicznych, ale to dopiero początek i ten efekt pojawi się w innych kategoriach produktów" – zauważa.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
Więcej handlowych niedziel? Duda: nie pozwolimy na to
Jak czytamy, "zmiany widać także w centrach handlowych, co potwierdza analiza firmy Selectivv, dokonana dla "Rzeczpospolitej" na podstawie ruchu telefonów komórkowych".
"Wynika z niej, że w kwietniu średnio ponad 7 proc. osób w centrach handlowych stanowili Ukraińcy, ale wśród analizowanych obiektów były też takie z dwucyfrowym wynikiem. W przypadku każdego obiektu liczba ukraińskich gości rośnie z miesiąca na miesiąc" – informuje gazeta.
- Długoterminowo zachowania te będą się zmieniać wraz z długością pobytu w Polsce, na co należy się już teraz przygotować. W związku z tym rekomendujemy prowadzenie już teraz działań komunikacyjnych przez galerie handlowe tak, aby trafiła do tej potencjalnie dużej grupy odbiorców – mówi Marcin Augustyniak, dyrektor z Selectivv.
"Z danych firmy wynika, że wśród uchodźców zdecydowanie przeważają osoby młode, ponad 60 proc. ma mniej niż 20 lat. Dla centrów handlowych nowa grupa klientów to szansa, bo nadal odczuwają skutki pandemii" – podkreśla dziennik.
Jest praca dla uchodźców
Ukraińcy to także potencjalni pracownicy, których w handlu bardzo brakuje. Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,275 mln osób - podała we wtorek Straż Graniczna.
Sieci handlowe zapewniają, że chętnie dadzą pracę uchodźcom i że narodowość nie ma przy rekrutacji żadnego znaczenia. Polski parlament przyjął ustawę, która legalizuje pobyt uchodźców z Ukrainy na 18 miesięcy z dostępem do rynku pracy. Potrzebne jest do tego wyrobienie numeru PESEL, po który ustawiają się teraz długie kolejki chętnych.
Jak przekonywał na początku marca Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, handel, obok edukacji, sektora medycznego czy związanego z opieką społeczną, może stanowić potencjalne miejsce pracy dla kobiet z Ukrainy.