Trwa ładowanie...
d2vnplb
d2vnplb

Ukraiński NAK wstrzymał dostawy gazu do Polski przez Hrubieszów

...
Share
d2vnplb

30.12. Warszawa (PAP) - Od 1 stycznia ukrański NAK wstrzymuje dostawy gazu ziemnego do Polski przez Hrubieszów - poinformował PGNiG w czwartkowym komunikacie.

"Mimo wstrzymania dostaw gazu z kierunku ukraińskiego wszyscy odbiorcy w Hrubieszowie mają zapewnione dostawy surowca pochodzące z wcześniej zgromadzonych zapasów, a także z krajowego systemu przesyłowego poprzez gazociąg Lubaczów-Krasnystaw" - napisano w komunikacie.

"Przerwanie dostaw przez NAK Naftogaz Ukrainy argumentowane jest zmianą przepisów wewnętrznych na Ukrainie, zgodnie z którymi cała ilość gazu ziemnego z własnego wydobycia powinna być kierowana wyłącznie na pokrycie potrzeb Ukrainy, co według strony ukraińskiej uniemożliwia realizację dostaw gazu ziemnego do Polski" - dodano.

d2vnplb

Jednak PGNiG nie zgadza się z argumentami strony ukraińskiej dotyczącymi podstaw wstrzymania dostaw i będzie domagać się realizacji umowy, która obowiązuje do końca 2020 roku.

Zgodnie z umową pomiędzy PGNiG a NAK z dnia 26 października 2004 roku, która obowiązuje do 31 grudnia 2020 roku PGNiG złożyło zamówienie na dostawy gazu ziemnego na rok 2011 w wysokości około 168 mln m sześciennych.

Dotychczas odbiór gazu ziemnego przez Hrubieszów wynosił około 9 mln m sześciennych rocznie.(PAP)

pif/ gor/

d2vnplb

Podziel się opinią

Share
d2vnplb
d2vnplb