Trwa ładowanie...
d24zhpi
ulc

ULC powołał firmę do koordynowania lotów w kilku portach lotniczych

Urząd Lotnictwa Cywilnego wybrał firmę, która od końca marca 2012 r. będzie koordynować rozkłady lotów na warszawskim lotnisku, aby przewoźnicy nie przekraczali m.in. norm hałasu. Na czas Euro 2012 podobna koordynacja będzie też w Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu.

Share
d24zhpi

Koordynacja rozkładów lotów polega na przydzielaniu czasu na start lub lądowanie samolotów w taki sposób, aby efektywnie wykorzystać zasoby lotniska i zapewnić płynność ruchu lotniczego.

- Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Grzegorz Kruszyński wydał decyzję o powołaniu na koordynatora rozkładów lotów brytyjskie Airport Coordination Limited (ACL) na lotnisku Chopina w Warszawie oraz w portach w Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka ULC Katarzyna Krasnodębska.

Loty w Warszawie będą koordynowane od 25 marca 2012 r., natomiast w pozostałych portach - w okresie związanym z Euro 2012, czyli od 1 czerwca do 8 lipca 2012 roku.

d24zhpi

Na początku listopada odbyło się spotkanie konsultacyjne ze wszystkimi zainteresowanymi, czyli przewoźnikami i portami lotniczymi, gdzie zadawano pytania przedstawicielom dwóch firm. Po wysłuchaniu ich sugestii została wyłoniona firma brytyjska, przede wszystkim ze względu na ogromne doświadczenie - powiedziała Krasnodębska.

Z prośbą o wprowadzenie koordynacji na warszawskim lotnisku wystąpiły władze samego portu. Jak tłumaczył we wrześniu PAP dyrektor lotniska Michał Marzec, lotnisko uczyniło to ze względu na spodziewany wzrost ruchu w czasie Euro 2012 oraz z uwagi na wzrost operacji lotniczych w godzinach nocnych.

Jak podał ULC, Airport Coordination Limited to niezależna, brytyjska organizacja, która działa od 1992 roku. ACL świadczy usługi związane z zarządzaniem rozkładami lotów dla 29 portów lotniczych na świecie. Na ośmiu z nich prowadzi koordynację, m.in. na lotniskach w Dublinie, Dubaju oraz Toronto. ACL ma również doświadczenie w zakresie koordynacji rozkładów lotów w ramach organizacji czasowych imprez masowych, jak finały European Football Club Cup. Jest również odpowiedzialna za koordynację brytyjskich lotnisk podczas Igrzysk Olimpijskich w 2012 r.

d24zhpi

Podziel się opinią

Share
d24zhpi
d24zhpi