Umocnienie złotego w ślad za poprawą sentymentu na szerokim rynku
Piątkowy, poranny handel na rynku złotego przebiega w spokojnej atmosferze – stabilizując kwotowania po wczorajszym wyraźnym umocnieniu. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1835 PLN za euro, 3,0916 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,3958 PLN wobec franka szwajcarskiego. Rentowności polskich obligacji wzrosły do 4,46% w przypadku papierów 10-letnich.
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na złotym przyniosło umocnienie polskiej waluty w ślad informacjami, że politycy w Waszyngtonie wypracują porozumienie, które pozwoli uniknąć niewypłacalności USA. Republikanie z Izby Reprezentantów powiedzieli, że zaproponują ustawę podnosząca na krótki czas limit długu USA, co pozwoli kontynuować negocjacje bez groźby bankructwa. W reakcji na ww. doniesienia obserwowaliśmy euforię na giełdach (WIG20 +3,54%) i jedną z najlepszych sesji w Warszawie od dwóch lat. Napływ kapitału zagranicznego skierował się również na rynek złotego, który zszedł poniżej 4,19 PLN za euro. Najmniejsza skala ruchu wystąpiła na parze USD/PLN z uwagi na umocnienie dolara na szerokim rynku. W szerszym ujęciu widoczna jest siła złotego na rynku, jednak pomimo kolejnych pozytywnych sygnałów dynamika tego ruchu pozostaje obecnie ograniczona.
W trakcie dzisiejszej sesji poznamy odczyt bilansu płatniczego za wrzesień. Rynek spodziewa się deficytu na poziomie -205 mln PLN, jednak nie brak głosów, iż odczyt może wynieść -140 mln PLN z uwagi na efekty sezonowe. Gdyby odczyt wyniósł ok. -140 mln najprawdopodobniej stanowiłoby to wsparcie dla złotego, pomimo faktu, iż aktualnie najważniejszym czynnikiem pozostaje zachowanie szerokiego rynku i eurodolara.
Z rynkowego punktu widzenia przekroczenie bariery 4,18 EUR/PLN stanowiłoby wiarygodny sygnał zejścia w kierunku wsparcia na 4,16 EUR/PLN, do tego czasu aktualny zakres wahań wynosi 4,18-4,20 PLN. W przypadku USD/PLN potencjał umocnienia wydaje się obecnie najmniejszy. Dodatkowo wykres koszyka BOSSA PLN sugeruje, iż wczorajsze umocnienie przyniosło jedynie test okolic oporu na poziomie 100 pkt., co w dalszym ciągu utrzymuje ryzyko korekty na wycenie złotego.
Konrad Ryczko
analityk
makler papierów wartościowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |