Trwa ładowanie...
d49mb3b

Umocnienie złotego wobec euro może utrzymać się do końca roku

Warszawa, 21.12.2015 (ISBnews/ Raiffeisen Polbank) - Pomimo pogorszenia nastrojów na rynkach zagranicznych, piątkowa sesja była udana dla polskich aktywów. Wzrostom na GPW i umocnieniu obligacji skarbowych towarzyszyło dalsze umocnienie złotego. Kurs EURPLN utrwalił tym samym spadki pod barierę 4,30 i nowy tydzień zaczyna pod 4,27 - 10 groszy niżej niż tydzień temu. Polska waluta jest też mocniejsza wobec dolara, oscylując w rejonie 3,92 i względem franka: kurs CHFPLN wrócił pod 3,95, po kolejnym nieudanym wybiciu nad 4,0.
Share
d49mb3b

Najbliższy tydzień przyniesie już raczej świąteczne nastroje, które jednak mogą oznaczać zwiększone dzienne wahania na rynku walutowym z uwagi na niższą płynność. Stąd istotne jest, że po decyzji Fed rynki pozostają w relatywnie dobrych nastrojach, co zwiększa szanse na utrzymanie ostatniego umocnienia PLN i zakończenie roku z eurozłotym poniżej 4,30. Najbliższe dni mogą też przynieść jeszcze utrzymanie kursu USDPLN pod barierą 4,0, jednak warto mieć na uwadze, że raczej będzie to sytuacja przejściowa i wraz z kolejnymi podwyżkami stóp w USA w 2016r. dolar prawdopodobnie ponownie zyska na sile, a USDPLN wyznaczy nowe maksima trendu wzrostowego.
Na krajowym podwórku nasilić się powinna dyskusja nad ścieżką stóp w Polsce, z uwagi na zmianę 5 członków RPP, którzy o stopach zadecydują już w lutym. Od kilku dni pojawiają się nowe informacje o kandydatach do Rady, co na płytkim rynku może być argumentem do silniejszych zmian notowań krajowych aktywów w zależności od tego, jak inwestorzy ocenią potencjalne zmiany w polityce RPP w nowym składzie. Przy braku istotnych wydarzeń makro spekulacje na ten temat i ewentualne komentarze potencjalnych kandydatów nt. polityki monetarnej mogą być głównym tematem wśród inwestorów na rynku złotego i obligacji. Ponownie więc polityka wychodzi na pierwszy plan, a doniesienia z zagranicy mogą być chwilowo mniej istotne.

Z publikacji makro z Polski na ten tydzień zaplanowany został jedynie odczyt stopy bezrobocia (środa), która prawdopodobnie rozpoczęła swój sezonowy wzrost. Nie powinien on jednak przekraczać 0,1 pp wobec odczytu z października.

(ISBnews/ Raiffeisen Polbank)

d49mb3b

Podziel się opinią

Share
d49mb3b
d49mb3b