Trwa ładowanie...
d2rg5nw
d2rg5nw

Umowa KE z EFI: 25 mld euro kredytów i pożyczek dla małych i średnich firm

Dostęp dla małych i średnich przedsiębiorstw w Europie do nawet 25 mld euro dodatkowego finansowania w ciągu siedmiu lat umożliwia porozumienie podpisane we wtorek przez Komisję Europejską i Europejski Fundusz Inwestycyjny.
Share
d2rg5nw

Dostęp do dodatkowych środków będzie możliwy dzięki unijnemu programowi na rzecz konkurencyjności oraz małych i średnich przedsiębiorstw (COSME).

Komisja Europejska podkreśliła we wtorkowym komunikacie, że dzięki 1,3 mld euro z budżetu unijnego programu COSME, w ciągu najbliższych siedmiu lat możliwe będzie uruchomienie nawet 25 mld euro dodatkowego finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw.

W ramach COSME będą udzielane gwarancję dla banków i innych instytucji finansowych, by skłonić je do dawania pożyczek małym i średnim firmom. Jak zaznaczyła Komisja, "jedno euro zainwestowane w gwarancję kredytową umożliwia finansowanie małych i średnich firm w wysokości do 30 euro".

d2rg5nw

KE oczekuje, że nawet 330 tys. małych i średnich przedsiębiorstw otrzyma pożyczki wspierane przez gwarancje programu COSME, a ich łączna wartość wyniesie nawet 21 mld euro.

Komisja szacuje - na podstawie doświadczeń z programu na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP), który był poprzednikiem COSME - że 90 proc. beneficjentów będą stanowić firmy zatrudniające najwyżej dziesięciu pracowników, a średnia kwota pożyczki gwarantowanej wyniesie ok. 65 tys. euro. Jak podkreśla KE, to właśnie ta kategoria przedsiębiorstw ma obecnie największe trudności z uzyskaniem pożyczki.

Ponadto część budżetu COSME będzie inwestowana w fundusze oferujące kapitał wysokiego ryzyka przeznaczony na ekspansję małych i średnich firm i ich wsparcie na etapie wzrostu; w szczególności firm prowadzących działalność transgraniczną.

Komisja oczekuje, że około 500 przedsiębiorstw pozyska w ten sposób kapitał, a ogólna wielkość inwestycji osiągnie nawet 4 mld euro i będzie skutkować dalszym finansowaniem z innych źródeł publicznych i prywatnych.

d2rg5nw

Podziel się opinią

Share
d2rg5nw
d2rg5nw