Trwa ładowanie...

Unia Europejska zmarnowała 3 mld euro

Według Europejskiego Trybunału Obrachunkowego w krajach UE wydano 3 miliardy euro, czyli około 12 mld zł, na niepotrzebne autostrady - podał brytyjski "The Telegraph".

Unia Europejska zmarnowała 3 mld euroŹródło: Thinkstockphotos
d39rgu5
d39rgu5

Trybunał orzekł, że autostrady zostały wybudowane tam, gdzie w pełni wystarczyłyby drogi ekspresowe. Okazuje się, że 14 z 19 projektów finansowanych przez Unię ma znacznie mniejsze obłożenie niż zakładano. Dodatkowo prawie wszystkie drogi zostały oddane później niż zakładano, średnio dziewięć miesięcy, co skutkowało także zwiększeniem nakładów pracy.

Trybunał przytacza przykład niespełna dziesięciokilometrowego odcinka nowej autostrady w Hiszpanii, z Algeciras do Barcelony, który kosztował 280 mln euro, nieco ponad 1,1 mld zł. Jak się okazało, ruch na drodze jest o 50 proc. mniejszy niż początkowo zakładano. To jeden z wielu przykładów inwestycji drogowych, gdzie pieniądze "mogły zostać lepiej wykorzystane na różne projekty z większą rentownością".

Trybunał stwierdził, że wprawdzie w niektórych przypadkach czas podróży się poprawił, jednak pozostałe cele rozwoju nie mogą zostać zmierzone. W raporcie można przeczytać: „za mało uwagi poświęcono zapewnieniu opłacalności. Większość skontrolowanych projektów zostało dotkniętych niedokładnymi prognozami ruchu. W efekcie rodzaj drogi ostatecznie wybranej często nie był najlepszym do ruchu, jaki panuje na tej trasie. Preferowano autostrady, podczas gdy w zupełności wystarczyły drogi ekspresowe. Większość dróg odnotowała mniejszy ruch niż zakładano”.

d39rgu5

- Ostatni raport podkreśla pełną pogardę, z jaką pieniądze podatników są traktowane przez UE – powiedziała dla „The Telegraph” Marta Andreasen, europosłanka brytyjskiej Partii Konserwatywnej. - Zostały wybudowane kosztowne drogi, które nie mają prawdziwego uzasadnienia, a to wszystko na koszt podatników. Podejście Europejskiej Komisji do finansowania projektów to danie worka z pieniędzmi i niech sobie kraje dalej radzą z tym same. Nie ma odpowiednich kontroli i właściwiej odpowiedzialności. Dlatego będziemy otrzymywać takie raporty jak ten, które będą tylko zrażać podatników Europy – cytuje gazeta.

d39rgu5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39rgu5