Trwa ładowanie...
30-04-2008 14:40

Unia nasza kochana?

Zdaniem 36% Polaków członkowstwo w Unii przyniosło zmiany: w opinii 29% na lepsze, a 7% - na gorsze. Kierownicy, specjaliści i studenci najczęściej wypowiadają się pozytywnie o Unii.

Unia nasza kochana?
dbquj87
dbquj87

Prawie jedna piąta (19 proc.) społeczeństwa sądzi, że przynależność naszego kraju do struktur unijnych nie jest ani czymś dobrym, ani złym, a 3 proc. badanych nie wyraża jednoznacznej opinii na ten temat.

Społeczna akceptacja członkostwa w UE jest w tym miesiącu nieznacznie wyższa w porównaniu z lutym (wzrost o 2 punkty procentowe).

Pozytywnie na temat członkostwa naszego kraju w UE wypowiadają się najczęściej osoby, które uważają, że wejście Polski do UE zmieniło ich życie na lepsze (91 proc.) lub są przekonane o pozytywnym wpływie przynależności do UE na sytuację naszego kraju (89 proc.), czy jego pozycję w świecie (88 proc.).

Im młodsi Polacy (od 63 proc. wśród najstarszych - 60 i więcej lat - respondentów do 84 proc. wśród ankietowanych w wieku 15 -19 lat) oraz im lepiej wykształceni (od 62 proc. wśród osób, które ukończyły tylko szkołę podstawową lub gimnazjum, do 91 proc. wśród absolwentów szkół wyższych), a także im bardziej zainteresowani polityką (od 55 proc. wśród w ogóle nie zainteresowanych do 90 proc. bardzo się nią interesujących), jak również im korzystniej oceniają swoją sytuację materialną (od 60 proc. wśród tych, którzy uważają, że ich sytuacja jest zła do 83 proc. wśród respondentów z niej zadowolonych) - tym częściej wyrażają swoją akceptację dla członkostwa Polski w UE.

Zwolennikami wejścia naszego kraju do struktur unijnych są ponadto częściej niż ogół kierownicy i specjaliści (92 proc.), uczniowie i studenci (84 proc.), pracownicy administracji i usług (80 proc.), mieszkańcy Dolnego Śląska (80 proc.), a także prywatni przedsiębiorcy oraz osoby pracujące zawodowo (po 78 proc.).

dbquj87

Ponadto wejście do Unii popierają częściej niż pozostali osoby o poglądach centroprawicowych (84 proc.) oraz wyrażające poparcie dla PO (85 proc.) i LiD (83 proc.).

Równocześnie większość (62 proc.) Polaków uważa, że przystąpienie Polski do UE nie miało znaczącego wpływu na ich życie. Zdaniem ponad jednej trzeciej (36 proc.) badanych członkostwo w Unii przyniosło zmiany: w opinii 29 proc. na lepsze, a 7 proc. - na gorsze. 2 proc. respondentów nie wypowiedziało się jednoznacznie w tej kwestii.

Według niemal trzech czwartych Polaków (73 proc.), wejście do struktur unijnych wywarło wpływ na sytuacje naszego kraju: zdaniem dwóch na trzech (66 proc.) Polaków - pozytywny, a w opinii 7 proc. negatywny. Prawie jedna piąta (19 proc.) społeczeństwa uważa, że członkostwo w UE nie wpłynęło na sytuacje naszego kraju, a 6 proc. respondentów wybrało na to pytanie odpowiedź "trudno powiedzieć".

Zdecydowana większość (69 proc.) Polaków uznała, że członkostwo w Unii wywiera korzystny wpływ na status Polski na arenie międzynarodowej. Prawie jeden na pięciu (19 proc.) respondentów, jest zdania, że pozycja naszego kraju w świecie nie zmieniła się w związku z wejściem do UE, a 5 proc. dostrzega zmiany na gorsze. 7 proc. ankietowanych nie ma jednoznacznej opinii w tej sprawie.

Sondaż zrealizowano w dniach 6-10 marca 2008 r. na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

dbquj87
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbquj87