UniCredit chce kupić BGŻ od Rabobanku (opinia)
03.10. Warszawa (PAP/Bloomberg) - UniCredit chce kupić BGŻ od Rabobanku i złożył już wstępną w tej sprawie ofertę - poinformował dyrektor generalny UniCredit Federico Ghizzoni....
03.10.2013 | aktual.: 03.10.2013 10:08
03.10. Warszawa (PAP/Bloomberg) - UniCredit chce kupić BGŻ od Rabobanku i złożył już wstępną w tej sprawie ofertę - poinformował dyrektor generalny UniCredit Federico Ghizzoni. Analitycy informują, że nie jest to niespodzianką, a ewentualne przejęcie daje pole do synergii kosztowych.
Rabobank jest właścicielem 98 procent akcji Banku Gospodarki Żywnościowej.
Według informacji prasowych BGŻ zainteresowany może być także Credit Agricole, BNP Paribas, ING oraz Getin Noble Bank.
MICHAŁ KONARSKI, DI BRE, raport poranny
"Wiadomość jest potwierdzeniem wcześniejszych spekulacji, iż Banki Pekao jest zainteresowany potencjalnym przejęciem. Rozwój banku poprzez akwizycje odbieramy pozytywnie, jako że bank posiada znaczący kapitał nadwyżkowy (Core Tier 1 na poziomie 19 proc.), który jest trudny do zutylizowania poprzez wypłaty dywidend. Jednocześnie nie sądzimy, aby Rabobank był skory do znaczących negocjacji w sprawie ceny banku, jako że sytuacja grupy przedstawia się pozytywnie (Core Tier 1 na poziomie 12,9 proc.), przez co bank nie jest zmuszony, aby sprzedać aktywa w Polsce".
JAROMIR SZORTYKA, DM PKO BP, raport poranny
"Zwracamy uwagę, że Pekao ma ok. 6-7 mld PLN nadwyżkowego kapitału do zutylizowania. Wartość księgowa Banku BGŻ na koniec pierwszego półrocza 2013 wyniosła 3,5 mld PLN. Zysk netto BGŻ w 1H13 wyniósł 82,5 mln PLN (zannualizowane ROE na poziomie 4,8 proc.). Kluczowymi elementami do oceny transakcji będą: cena, FX funding Rabobanku oraz inne elementy, typu risk sharing agrement".
DARIUSZ GÓRSKI, DM BZ WBK, raport poranny
"Zainteresowanie BGŻ ze strony Pekao było znane od jakiegoś czasu, choć ostatnie doniesienia prasowe sugerowały, że bank odstąpił od tego planu. Nie widzimy argumentów przemawiających za bezpośrednim nabyciem BGŻ przez Pekao, jednak być może dyrektor generalny UniCredit Federico Ghizzoni mówiąc o złożonej ofercie miał na myśli całą grupę. Porównując oba banki stwierdzamy, że przyczynami transakcji mogą być bardziej synergie kosztowe niż strona przychodowa". (PAP)
seb/ asa/