Trwa ładowanie...
d4m0n94

Unijny komisarz Oettinger: ratowanie strefy euro - priorytetem

Priorytetem dla Komisji Europejskiej jest ratowanie strefy euro; oczekuje się, że Grecja przyjmie ofertę KE ws. rozwiązania jej problemów finansowych przed końcem czerwca, aby uniknąć bankructwa - powiedział unijny komisarz Guenther Oettinger we wtorek w Warszawie.

Share
d4m0n94

"Naszym priorytetem jest utrzymanie, ratowanie strefy euro" - podkreślił unijny komisarz odpowiedzialny za gospodarkę oraz społeczeństwo cyfrowe. "Jeśli decyzja (Grecji - PAP) będzie inna, jesteśmy gotowi być pomocnym partnerem w celu uniknięcia większych szkód dla greckich obywateli" - dodał.

"Ciągle oczekuje się, że grecki rząd wykorzysta najbliższe dni na dojście do konstruktywnego wniosku, przyjmując naszą ofertę w celu rozwiązania problemów finansowych przed końcem czerwca, aby uniknąć bankructwa, aby uniknąć problemów" - wskazał komisarz UE.

Dodał, że decyzja oczywiście należy do greckiego rządu i parlamentu.

d4m0n94

"Wypracowaliśmy propozycję. Teraz to ich niezależna demokratyczna decyzja. Jeśli nie, będziemy musieli się z tym pogodzić. I bez wątpienia mamy doświadczenie" - dodał.

Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z KE, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro. Obecny program pomocowy dla Aten wygasa 30 czerwca. Grecji grozi bankructwo i wyjście ze strefy euro.

W poniedziałek Oettinger powiedział w Berlinie, że Unia Europejska powinna na 1 lipca przygotowywać "plan awaryjny" na wypadek braku porozumienia greckiego rządu z kredytodawcami. W rozmowie z niemieckimi dziennikarzami wskazał, że należy podjąć konkretne przygotowania wobec kryzysu greckiego. (PAP)

(planujemy kontynuację)

d4m0n94

Podziel się opinią

Share
d4m0n94
d4m0n94