Unijny kraj walczy z wysokimi cenami żywności. Zrobią to samo, co Polska
Portugalia wprowadzi zerową stawkę VAT na podstawowe produkty spożywcze - ogłosił w piątek podczas konferencji prasowej w Lizbonie minister finansów Fernando Medina. Decyzja ta ma pomóc w wyhamowaniu szybkich wzrostów cen żywności. Takie rozwiązanie działa już w Polsce od ponad roku.
24.03.2023 | aktual.: 24.03.2023 21:01
Fernando Medina stwierdził, że jeszcze w marcu powinno się wyjaśnić, jak decyzja o zerowej stawce VAT na podstawowe produkty spożywcze przełoży się na rzeczywiste obniżenie cen tych towarów w sklepach. - Rząd prowadzi już w tej sprawie rozmowy z udziałem sektora produkcyjno-rolniczego oraz handlowego. Zakończą się one w przyszłym tygodniu - poinformował.
Zapowiedział też, że w najbliższym czasie rząd zapoczątkuje szereg działań, by podnieść siłę nabywczą portugalskich konsumentów. Wśród nich ma być jednoprocentowa podwyżka wynagrodzeń pracowników sfery publicznej, a także dotacje finansowe dla producentów rolnych o łącznej wartości 140 mln euro.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ceny żywności mocno w górę
Chęć wprowadzenia zerowej stawki VAT na podstawowe artykuły spożywcze sygnalizował już w środę premier Antonio Costa podczas wystąpienia w parlamencie. Obowiązujący dotąd w Portugalii system podatkowy przewidywał trzy stawki podatku VAT na artykuły spożywcze: 6 proc., 13 proc. i 23 proc. Najniższa dotyczyła podstawowych produktów żywnościowych.
Po wybuchu wojny na Ukrainie produkty spożywcze podrożały w Portugalii średnio o 21 proc., czyli ponad trzykrotnie więcej, niż wzrosła inflacja. Dla porównania - według danych GUS ceny żywności i napojów bezalkoholowych w Polsce były w lutym 2023 roku o 24 procent wyższe niż 12 miesięcy wcześniej. Inflacja ogółem wyniosła natomiast 18,4 proc. rok do roku.
To samo zrobiła Polska
Zerowy VAT na część produktów spożywczych działa w Polsce już od lutego 2022 roku. Rząd na razie zdecydował się, że ta stawka będzie obowiązywała co najmniej do połowy 2023 roku. Nie jest wykluczone, że zostanie przedłużona.
Europejskie kraje podejmują różne starania, by radzić sobie z rosnącymi cenami żywności. We wtorek w Czarnogórze rozpoczęła się kampania "Stop inflacji", która wprowadza ceny maksymalne na 25 produktów, m.in. na jajka, mięso z kurczaka, mleko, ziemniaki, czekoladę, kawy i produkty higieniczne. Inflacja w Czarnogórze sięgnęła w lutym 2023 roku 15,1 proc. Żywność i napoje bezalkoholowe zdrożały o 23,8 proc. w porównaniu z lutym 2022 roku.
W ubiegłym tygodniu osiem dużych sieci handlowych działających na Słowacji porozumiało się w sprawie wprowadzenia limitów cenowych na około 400 produktów spożywczych. Nowe ceny zostały wprowadzone w poniedziałek i będą obowiązywać przez trzy miesiące.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj