UOKiK: cztery zgody na koncentrację (komunikat)

...

23.02.2010 11:50

23.02. Warszawa - UOKiK informuje:

Właściciele komunikatora Gadu-Gadu i Radia Zet mogą utworzyć wspólnego przedsiębiorcę, Central European Tour Operator przejąć Orbis Travel, spółka Costa Limited - Coffeeheaven, a Altus TFI - Progress FIZAN. Prezes UOKiK uznała, że transakcje nie naruszą konkurencji w Polsce.

Pierwsza koncentracja polega na utworzeniu wspólnego przedsiębiorcy przez GG Network oraz Eurozet. GG Network jest właścicielem komunikatora Gadu-Gadu oraz kilku serwisów społecznościowych i rozrywkowych, w tym radia internetowego Open FM. Należy do grupy kapitałowej Naspers, posiadającej ponad 600 spółek na całym świecie - w Polsce m.in. portal Allegro. Drugi uczestnik koncentracji - Eurozet jest spółką koordynującą grupę radiową, w której skład wchodzą m.in. stacje: Radio Zet, Antyradio i Planeta FM. Jest częścią grupy Lagardere - przedsiębiorstwa należące do niej działają m.in. na rynku audiowizualnym oraz wydawniczym. Nowoutworzony podmiot ma świadczyć usługi, pozwalające na słuchanie muzyki w Internecie.

Druga decyzja dotyczy zgody na zakup 95 proc. akcji Orbis Travel przez Central European Tour Operator (CETO). Orbis Travel prowadzi działalność m.in. w zakresie organizacji oraz obsługi usług turystycznych i jest kontrolowana przez Orbis SA. Obie spółki należą do grupy kapitałowej Accor świadczącej szeroko pojęte usługi turystyczne, hotelowe i gastronomiczne. CETO należy do grupy kapitałowej funduszu inwestycyjnego Polish Enterprise Fund - prowadzącego działalność inwestycyjną w różnych gałęziach przemysłu oraz w handlu i usługach, w tym turystycznych.

Kolejna koncentracja polega na przejęciu przez Costa Limited kontroli nad Coffeeheaven. Przedsiębiorcy prowadzą sieć kawiarni. Costa w Polsce jest franszyzodawcą dla sieci kawiarni Costa Coffee, natomiast Coffeeheaven działa w naszym kraju za pomocą spółki zależnej - CHI Polska.

Ponadto spółka Altus TFI otrzymała zgodę na przejęcie Progress FIZAN. Uczestnicy koncentracji działają na rynku funduszy inwestycyjnych i zarządzania nimi.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Polski.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Jednocześnie informujemy, że od maja 2009 roku na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
koncentracjaprzedsiębiorczośćuokik
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)