UOKiK: decyzje ws. kontroli koncentracji (komunikat)
...
12.09.2013 10:47
12.09. Warszawa - UOKiK informuje:
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Jedna z ostatnio wydanych decyzji przez Prezes UOKiK dotyczy przejęcia przez Inter IKEA Centre Polska kontroli nad spółką Wola Park. Przejmujący przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami, takimi jak: Park Handlowy Bielany (Wrocław), czy Janki Park Handlowy. Wola Park jest właścicielem warszawskiego centrum handlowego o tej samej nazwie. Oferuje w nim wynajem powierzchni handlowo-usługowej i biurowej. W wyniku koncentracji Inter IKEA Centre Polska nabędzie 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki Wola Park.
Kolejna z wydanych decyzji dotyczy przejęcia przez BRL Center-Polska kontroli nad Partner Pharma. BRL Center-Polska prowadzi sieć aptek, pod marką Dr. Max, które znajdują się w 14 województwach, głównie wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, śląskim oraz dolnośląskim. Partner Pharma prowadzi sieć aptek w pięciu województwach, przede wszystkim śląskim, dolnośląskim i mazowieckim.
Zgodę otrzymała również spółka Top Farms Food I, która może kupić Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Ziębice. Przejmująca spółka została utworzona na potrzeby tej transakcji. Należy do Top Farms z Poznania, która kontroluje łącznie 20 spółek zajmujących się m.in.: uprawą zbóż, rzepaku i buraków cukrowych, hodowlą krów czy produkcją mleka. Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Ziębice są producentem mrożonek oraz konserw warzywnych. W wyniku koncentracji Top Farms Food I przejmie 100 proc. udziałów ZPOW Ziębice od dotychczasowego właściciela - spółki Pamapol.
Zielone światło dostała także spółka KDWT. Należy ona do grupy kapitałowej Eurocash i prowadzi działalność w zakresie hurtowej dystrybucji wyrobów tytoniowych i produktów zaliczanych do szybkozbywalnych dóbr konsumenckich (FMCG). W wyniku koncentracji KDWT nabędzie część hurtowni należących do Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego Noban, które zajmują się m.in. sprzedażą wyrobów tytoniowych.
Kolejna decyzja dotyczy spółek Czerwona Torebka i Małpka. Czerwona Torebka jest spółką dominującą w grupie kapitałowej składającej się z 15 spółek komandytowo-akcyjnych. Główną działalnością grupy jest tworzenie i rozwój sieci pasaży handlowo-usługowych pod marką Czerwona Torebka. Małpka jest właścicielem ogólnopolskiej sieci sklepów Małpka Express. W wyniku koncentracji Czerwona Torebka przejmie kontrolę nad Małpką.
Ostatnia z decyzji to zgoda na przejęcie przez Accenture Holdings kontroli nad Grameenphone. Pierwszy z uczestników koncentracji należy do grupy kapitałowej Accenture. Przedmiotem jej działalności jest doradztwo w zakresie zarządzania, świadczenie usług technologicznych oraz outsourcing. Grameenphone jest operatorem telefonii komórkowej, działającym w Bangladeszu.
Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji.
Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/