UOKiK: Fundusz Hipoteczny Dom celowo wprowadza klientów w błąd
Pięć postanowień, które znalazły się we wzorcach umowy proponowanej klientom przez Fundusz Hipoteczny Dom, zakwestionował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformował Urząd w komunikacie i w tej sprawie złożył pozew do sądu.
Pięć postanowień, które znalazły się we wzorcach umowy proponowanej klientom przez Fundusz Hipoteczny Dom, zakwestionował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformował Urząd w komunikacie i w tej sprawie złożył pozew do sądu.
Fundusz Hipoteczny proponuje klientom m.in. zawarcie "umowy o dożywocie". Nie spełnia ona jednak warunków wynikających z kodeksu cywilnego. Typowa "umowa o dożywocie" zakłada (art. 908 k.c.), że właściciel domu czy mieszkania przenosi własność do niego na inną osobę, a w zamian za to nabywca musi zapewnić mu dożywotnie utrzymanie, tzn. przyjąć go jako domownika, czyli dostarczać mu wyżywienie, ubrania, mieszkanie, a także zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnować w chorobie oraz pochować go po śmierci.
W zakwestionowanych przez Urząd wzorach umów klient miałby nie tylko przenieść na Fundusz prawo własności do swojego domu czy mieszkania, ale też bezwarunkowo, w zamian za wynagrodzenie, zrzec się prawa do użytkowania go (czyli prawa służebności osobistej mieszkania). W praktyce oznaczałoby to, że klient pozbędzie się swojego miejsca zamieszkania.
Zdaniem Urzędu, Fundusz celowo zamieścił takie postanowienie we wzorcu umowy, licząc, że klienci - często osoby w podeszłym wieku - nie znają przepisów i zastosują się do proponowanych warunków, niezgodnych z prawem.
Inny zakwestionowany przez UOKiK zapis przewiduje, że klient za odstąpienie od przedwstępnej umowy płaci 3 tys. zł kary, natomiast Fundusz mógłby zrezygnować z umowy bez konsekwencji finansowych. Zdaniem UOKiK, takie postanowienia, które nakładają obowiązek zapłaty kary wyłącznie na konsumenta, są niedozwolone.
W opinii Urzędu, Fundusz stosuje postanowienia rażąco naruszające prawa konsumentów. Dlatego skierował pozew do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Jeżeli sąd podzieli stanowisko UOKiK, pięć postanowień znajdujących się w umowach oferowanych przez Fundusz zostanie wpisanych do rejestru klauzul niedozwolonych. Ich stosowanie będzie zabronione.
Oprócz tego UOKiK wszczął postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów przez Fundusz Hipoteczny DOM. W latach 2009-2010 w urzędach pocztowych, klubach seniora oraz siedzibach Polskich Związków Emerytów, Rencistów i Inwalidów pojawiały się plakaty, które sprawiały wrażenie urzędowego komunikatu informującego o rencie hipotecznej przysługującej osobom urodzonym przed 31 grudnia 1944 roku. Tymczasem w rzeczywistości plakaty były reklamą jednego z produktów oferowanych przez Fundusz Hipoteczny DOM. Urząd zbada teraz, czy doszło do niezgodnego z prawem wprowadzania konsumentów w błąd.