UOKiK: kolejne zgody na koncentracje (komunikat)

...

27.01. Warszawa - UOKiK informuje:

Prezes UOKiK zgodziła się na kolejne połączenia - zielone światło ma m.in. przemysł lotniczy, elektryczny, spożywczy oraz energetyka. Z roku na rok maleje liczba zgłaszanych transakcji. W 2009 roku UOKiK 97 razy zezwolił na koncentracje przedsiębiorców, wydał jedną zgodę warunkową, a trzy razy sprzeciwił się planowanej transakcji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydaje zgodę na dokonanie koncentracji, jeśli w jej wyniku konkurencja na rynku nie zostanie istotnie ograniczona, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej. W przeciwnym wypadku - decyduje o zakazie przeprowadzenia transakcji. Dopuszczalne jest również zezwolenie na koncentrację pod pewnymi warunkami. W 2009 roku UOKiK prowadził 144 sprawy w zakresie kontroli koncentracji. W 97 przypadkach wydana została decyzja zezwalająca na przeprowadzenie transakcji, w jednym zgoda warunkowa oraz trzy zakazy.

W ciągu ostatnich kilku tygodni Prezes UOKiK wydała osiem zgód na dokonanie koncentracji. Jedna z nich dotyczyła zakupu ponad 78 proc. akcji Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik przez spółkę AgustaWestland. Przedsiębiorcy zajmują się produkcją śmigłowców cywilnych i wojskowych. Przejmujący - AgustaWestland należy do grupy działającej m.in. w przemyśle lotniczym, kosmicznym oraz obronnym.

Druga decyzja dotyczy przejęcia przez Bumar dwóch spółek - Przemysłowego Instytutu Telekomunikacji oraz Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych Obrum. Bumar jest producentem uzbrojenia i sprzętu militarnego, a przejmowane spółki, posiadające status centrów badawczo-rozwojowych - zajmują się przede wszystkim pracami z dziedziny wojskowości. Transakcja polegać będzie na zakupie przez Bumar 85 proc. akcji przejmowanych spółek.Kolejna zgoda umożliwia krakowskim Zakładom Usług Energetycznych i Komunikacyjnych ZUE zakup 85 proc. akcji Przedsiębiorstwa Robót Komunikacyjnych. ZUE to spółka działająca głównie w obszarze infrastruktury tramwajowej, a przejmowany specjalizuje się głównie w kolejowej. Zmiany szykują się również w branży energetycznej. Ekoenergetyka może kupić 60 proc akcji przedsiębiorstwa Eko-Energia, które prowadzi działalność w zakresie usług energetycznych m.in. remontów maszyn elektrycznych i wykonywania instalacji elektrycznych. Ekoenergetyka nie prowadzi jeszcze działalności - jest
spółką celową, utworzoną do zarządzania Eko-Energią.

Ponadto Energetyka z Lubina może przejąć kontrolę nad Wojewódzkim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Legnicy. Przedmiotem działalności przedsiębiorców jest m.in. wytwarzanie, przesył i dystrybucja energii cieplnej.

Prezes UOKiK zgodziła się również na transakcje planowane przez spółki należące do grupy Impel. Impel Cleaning - działająca na rynku usług porządkowo-czystościowych może przejąć spółkę Partner, która świadczy usługi outsourcingowe dla Huty Katowice. Natomiast Impel Security może połączyć się z Asekuracją - obie spółki zajmują się ochroną osób i mienia.

Ponadto Prezes UOKiK wydała zgodę na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy przez Spółdzielnię Mleczarską Sudowia oraz Laktopol. Uczestnicy koncentracji zajmują się wyrobem produktów mleczarskich. Nowo utworzona spółka ma nosić nazwę Sudowia-Laktopol.Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Polski

W 2008 roku Urząd prowadził 197 spraw akceptując 153 transakcje. To więcej niż w ubiegłym roku. Ponadto dwukrotnie została wydana zgoda warunkowa i ani razu UOKiK nie sprzeciwił się planowanej koncentracji. Cztery razy przedsiębiorcy zostali ukarani sankcją finansową - za niezgłoszenie zamiaru koncentracji oraz podanie nieprawdziwych informacji. Co ciekawe przed 2007 rokiem do Urzędu trafiało znacznie więcej wniosków o zgodę na koncentrację. Na taką sytuację miały między innymi wpływ przepisy, zgodnie z którymi zgłoszeniu do UOKiK podlegały transakcje przeprowadzane przez przedsiębiorców osiągających mniejsze obroty. Należy bowiem pamiętać, że dopiero od 2007 roku zgody Urzędu wymagają koncentracje, jeżeli łączny światowy obrót stron transakcji przekracza równowartość 1 mld euro lub 50 mln euro w Polsce.

Jednocześnie informujemy, że od maja 2009 roku na stronie internetowej Urzędu http://bip.uokik.gov.pl/14362/14362/ zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kno/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)