UOKiK nie zmienia stanowiska w sprawie przejęcia Energi przez PGE
16.09. Warszawa (PAP) - UOKiK przeanalizuje informacje zawarte we wniosku PGE o zgodę na przejęcie Energi i na ich podstawie podejmie decyzję. Urząd nie zmienia stanowiska, iż ta...
16.09. Warszawa (PAP) - UOKiK przeanalizuje informacje zawarte we wniosku PGE o zgodę na przejęcie Energi i na ich podstawie podejmie decyzję. Urząd nie zmienia stanowiska, iż ta transakcja ograniczy konkurencję na rynku energetycznym w Polsce - poinformowała PAP prezes UOKiK, Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.
"Polski rynek energii elektrycznej jest przez UOKiK od wielu miesięcy wnikliwie analizowany - wyniki badań zaprezentowaliśmy w marcu tego roku w raporcie o stanie sektora energetycznego w naszym kraju. Wtedy zasygnalizowaliśmy także obawy dotyczące połączenia PGE oraz Energi" - poinformowała prezes UOKiK w komentarzu, przesłanym PAP.
"Stanowisko w tej sprawie jest więc znane od wielu miesięcy. Zostało ono przygotowane w oparciu o obszerne analizy ekonomiczne i tak jak te dane" - pozostaje niezmienne" - dodała.
Prezes UOKiK podkreśla, że zdanie Urzędu popiera wielu ekspertów znających rynek i jego otoczenie.
"Analizy i badania, które przeprowadziliśmy mówią bowiem jednoznacznie, że ta transakcja ograniczy konkurencję na rynku energetycznym (wytwarzania, sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej), za co zapłacą użytkownicy końcowi" - powiedziała.
Urząd wyda decyzję w tej sprawie na podstawie informacji zawartych we wniosku PGE.
"Z chwilą wpłynięcia do Urzędu wniosku, zostanie wszczęte postępowanie w sprawie koncentracji. Przeanalizujemy wówczas zawarte w nim informacje i na tej podstawie podejmiemy decyzję" - powiedziała Krasnodębska-Tomkiel.
"Należy podkreślić, że orzecznictwo Prezesa Urzędu podlega w Polsce jedynie kontroli niezawisłych sądów, co jest potwierdzeniem zagwarantowanej ustawą niezależności orzeczniczej tego organu" - dodała.
PGE podała w środę, że parafowała umowę sprzedaży akcji spółki Energa SA. Cena zakupu od Skarbu Państwa 84,19 proc. akcji Energi wyniosła 7,5 mld zł, czyli 1,80 zł za akcję. (PAP)
pam/ ana/