Trwa ładowanie...
d4i7utv

UOKiK nie zmienia stanowiska w sprawie przejęcia Energi przez PGE

16.09. Warszawa (PAP) - UOKiK przeanalizuje informacje zawarte we wniosku PGE o zgodę na przejęcie Energi i na ich podstawie podejmie decyzję. Urząd nie zmienia stanowiska, iż ta...

d4i7utv
d4i7utv

16.09. Warszawa (PAP) - UOKiK przeanalizuje informacje zawarte we wniosku PGE o zgodę na przejęcie Energi i na ich podstawie podejmie decyzję. Urząd nie zmienia stanowiska, iż ta transakcja ograniczy konkurencję na rynku energetycznym w Polsce - poinformowała PAP prezes UOKiK, Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

"Polski rynek energii elektrycznej jest przez UOKiK od wielu miesięcy wnikliwie analizowany - wyniki badań zaprezentowaliśmy w marcu tego roku w raporcie o stanie sektora energetycznego w naszym kraju. Wtedy zasygnalizowaliśmy także obawy dotyczące połączenia PGE oraz Energi" - poinformowała prezes UOKiK w komentarzu, przesłanym PAP.

"Stanowisko w tej sprawie jest więc znane od wielu miesięcy. Zostało ono przygotowane w oparciu o obszerne analizy ekonomiczne i tak jak te dane" - pozostaje niezmienne" - dodała.

Prezes UOKiK podkreśla, że zdanie Urzędu popiera wielu ekspertów znających rynek i jego otoczenie.

d4i7utv

"Analizy i badania, które przeprowadziliśmy mówią bowiem jednoznacznie, że ta transakcja ograniczy konkurencję na rynku energetycznym (wytwarzania, sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej), za co zapłacą użytkownicy końcowi" - powiedziała.

Urząd wyda decyzję w tej sprawie na podstawie informacji zawartych we wniosku PGE.

"Z chwilą wpłynięcia do Urzędu wniosku, zostanie wszczęte postępowanie w sprawie koncentracji. Przeanalizujemy wówczas zawarte w nim informacje i na tej podstawie podejmiemy decyzję" - powiedziała Krasnodębska-Tomkiel.

"Należy podkreślić, że orzecznictwo Prezesa Urzędu podlega w Polsce jedynie kontroli niezawisłych sądów, co jest potwierdzeniem zagwarantowanej ustawą niezależności orzeczniczej tego organu" - dodała.

PGE podała w środę, że parafowała umowę sprzedaży akcji spółki Energa SA. Cena zakupu od Skarbu Państwa 84,19 proc. akcji Energi wyniosła 7,5 mld zł, czyli 1,80 zł za akcję. (PAP)

pam/ ana/

d4i7utv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i7utv