UOKiK: postępowania ws. sprzedaży zegarków (komunikat)
...
27.06.2013 15:18
27.06. Warszawa - UOKiK informuje:
Citizen, Swatch, Hugo Boss, Longines czy Certina. Ceny zegarków tych marek mogły zostać ustalone w wyniku zmów cenowych. Prezes UOKiK wszczęła trzy postępowania przeciwko importerom: The Swatch Group (Polska), Przedsiębiorstwu Handlowo-Usługowemu Jubiler oraz Anyro&Co.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi obecnie blisko 30 postępowań dotyczących niedozwolonych porozumień. Prezes UOKiK wszczęła m.in. trzy postępowania, które mają sprawdzić, czy importerzy zegarków zawarli niedozwolone porozumienia ze swoimi dystrybutorami. Informacje świadczące o możliwości stosowania zabronionych praktyk uzyskano m.in. podczas kontroli z przeszukaniem w siedzibach przedsiębiorców.
Pierwsze z postępowań dotyczy The Swatch Group (Polska), wyłącznego przedstawiciela takich marek jak Swatch, Tissot, Certina, Longines czy Rado. Spółka współpracuje z ok. 200 niezależnymi sprzedawcami zegarków. UOKiK sprawdza obecnie, czy narzuca ona swoim partnerom handlowym minimalne ceny detaliczne odsprzedaży zegarków.
O ograniczanie konkurencji podejrzewane jest także Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowemu Jubiler. Spółka jest wyłącznym dystrybutorem m.in. zegarków marki Tommy Hilfiger, Hugo Boss i Kenneth Cole. Z informacji posiadanych przez UOKiK wynika, że mogła ona ze swoimi kontrahentami zawrzeć porozumienie, w wyniku którego dystrybutorzy stosują narzucone przez spółkę minimalne ceny sprzedaży zegarków.
Kolejnym przedsiębiorcą, który może narzucać ceny swoim dystrybutorom jest Anyro&Co, jedyny w Polsce oficjalny dystrybutor zegarków Citizen oraz Fossil Group (m.in. marki Armani, Fossil, Diesel i Adidas). Spółka mogła ustalać minimalne ceny, po jakich dystrybutorzy sprzedają produkty.
Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencje grozi kara finansowa w maksymalnej wysokości do 10 proc. przychodu osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji.
Sankcji za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję można uniknąć w zamian za współpracę z UOKiK, dzięki programowi łagodzenia kar leniency. Przedsiębiorca, który dostarczy dowody na istnienie kartelu, nie był jego inicjatorem i zaprzestał niedozwolonych działań może liczyć nawet na całkowite zwolnienie z sankcji pieniężnej.
Odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące programu, nawet anonimowe, udzielają prawnicy UOKiK pod numerem telefonu: 22 55 60 555.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/