UOKiK: w trosce o najmłodszych (komunikat)
...
21.10. Warszawa - UOKiK informuje:
www.placezabaw.uokik.gov.pl - to portal internetowy poświęcony bezpieczeństwu na placach zabaw. Porady znajdą tutaj zarówno rodzice i opiekunowie dzieci, jak również zarządzający tymi miejscami.
Zjeżdżalnia, huśtawka, piaskownica - zestaw obowiązkowy na każdym placu zabaw. W wersji bogatszej dochodzą jeszcze rozbudowane tunele, konstrukcje do wspinania się, drewniane pojazdy udające pociąg czy samochód i wiele innych. Jednak bez względu na liczbę dostępnych zabawek najważniejsza jest dobra zabawa - zarówno dzieci, jak i dorosłych. Żeby tak się stało musimy, przede wszystkim, zadbać o bezpieczeństwo naszego dziecka. Jak to zrobić?
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, kontynuując działania podjęte w 2007 roku w ramach międzynarodowego projektu, stworzył stronę internetową www.placezabaw.uokik.gov.pl. Znajdziemy na niej podpowiedzi, w jaki sposób sprawdzić bezpieczeństwo urządzeń znajdujących się na placu zabaw. Wskazane są również instytucje odpowiedzialne za prowadzenie kontroli w tym zakresie oraz za cykliczne przeglądy zabawek. Dla nich z kolei nowa strona internetowa jest ważnym źródłem informacji o obowiązujących przepisach.
Podstawowe rzeczy, o których powinniśmy pamiętać:
- sprawdź urządzenia, zanim Twoje dziecko zacznie się na nich bawić - zwróć uwagę na zardzewiałe, słabo umocowane lub uszkodzone elementy;
- jeżeli zauważysz urządzenia, które mogą być niebezpieczne dla dzieci (na przykład niedostatecznie przytwierdzone do podłoża, z brakującymi elementami) poinformuj o tym przede wszystkim właściciela lub zarządcę terenu (to może być wspólnota mieszkaniowa, dozorca lub administrator);
- jeśli tą drogą nie uda się rozwiązać problemu, skontaktuj się z organami nadzoru budowlanego, mającymi siedziby w każdym mieście powiatowym, które mogą m.in. nakazać rozbiórkę sprzętu, a nawet likwidację placu zabaw.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/