UOKiK ws. decyzji kontroli koncentracji od początku 2014 r. (komunikat)
...
17.02. Warszawa - UOKiK informuje:
Prezes UOKiK wydała od początku 2014 r. 18 decyzji sprawie kontroli koncentracji. Najnowsze dotyczą m.in. branży farmaceutycznej, mleczarskiej, telekomunikacyjnej, a także sprzedaży detalicznej i hurtowej produktów codziennego użytku.
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Jedna z wydanych niedawno decyzji dotyczy przejęcia przez BRL Center-Polska kontroli nad spółkami należącymi do ACP Pharma. Uczestnicy koncentracji zajmują się detaliczną sprzedażą wyrobów farmaceutycznych w aptekach. BRL Center-Polska jest częścią grupy kapitałowej Penta Investments Group. Przejmowani przedsiębiorcy to: Cefarm Śląski-Katowice, Cefarm Śląski, Cefarm Zielona Góra, Cefarm Rzeszów, Mediq Polska oraz Pharma Nova.
Prezes UOKiK zgodziła się również na zakup spółki Emitel przez Alinda Capital Partners. Przejmujący przedsiębiorca jest funduszem inwestycyjnym należącym do grupy kapitałowej, która m.in. zajmuje się inwestycjami typu private equity w podmioty działające w sektorach infrastrukturalnych, np. lotniska i porty w Europie i Ameryce Północnej. Emitel świadczy usługi m.in. w zakresie emisji programów na rzecz stacji radiowych i telewizyjnych.
Kolejna decyzja dotyczy przejęcia przez Bać-Pol kontroli nad spółką Serpol. Przedsiębiorcy zajmują się hurtową sprzedażą artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku. Bać-Pol jest również właścicielem dwóch sieci sklepów detalicznych - Spar i Słoneczko.
Zgodę otrzymała także spółka Tresento Holdings. Należy ona do grupy kapitałowej litewskiego przedsiębiorcy Nerijusa Numaviciusa, w skład której wchodzi m.in. kilkanaście polskich spółek działających w różnych branżach. Przejmowany podmiot to Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Edbol, które prowadzi 10 sklepów detalicznych pod nazwą AS Market w Bydgoszczy. Zielone światło otrzymały również spółki DMK Deutsches Milchkontor oraz Mlekoma, które zajmują się produkcją i sprzedażą wyrobów mleczarskich. Będą mogły one utworzyć wspólnego przedsiębiorcę.
Ostatnia z decyzji dotyczy przejęcia przez Neo Investment spółki Tell. Neo Investment zajmuje się m.in. doradztwem w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Działalność Tell koncentruje się na pośrednictwie w sprzedaży usług telekomunikacyjnych oferowanych przez operatora sieci Orange, m.in. poprzez autoryzowane salony.
Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych, Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji.
Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ amt/