Trwa ładowanie...
d1mrepq
d1mrepq
konsumenci

UOKIK ws. porozumienia ograniczającego konkurencję (komunikat)

...
Share
d1mrepq

12.06. Warszawa - UOKIK informuje:

Dystrybutorzy artykułów biurowych zawarli porozumienie ograniczające konkurencję. Decyzję Prezes UOKiK potwierdził Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wyrok sądu dotyczy decyzji wydanej w 2010 roku. Prezes UOKiK stwierdziła wówczas, że dwaj dystrybutorzy artykułów biurowych zawarli porozumienie ograniczające konkurencje.

d1mrepq

W październiku 2008 roku UOKiK otrzymał zawiadomienie od dystrybutora papieru i materiałów biurowych - Office Pulse, w którym wyraził chęć skorzystania z programu leniency. Przedsiębiorca przyznał się do zawarcia antykonkurencyjnego porozumienia ze swoim rynkowym konkurentem - spółką Papier Hurt. Postępowanie antymonopolowe potwierdziło, że kilkanaście miesięcy wcześniej obie spółki zawarły porozumienie, którego inicjatorem był Papier Hurt. Spółka Office Pulse zobowiązała się w niedozwolonej umowie do niepodejmowania przez pięć lat działań konkurencyjnych wobec Papier Hurtu i nie mogła kierować ofert handlowych do klientów kontrahenta.

Ponieważ Office Pulse nie był inicjatorem porozumienia i współpracował z Urzędem w trakcie postępowania, Prezes UOKiK przychyliła się do wniosku spółki i odstąpiła od ukarania jej sankcją finansową. Drugi uczestnik zmowy - Papier Hurt został ukarany karą w wysokości 89 343,17 zł. Przedsiębiorca odwołał się od decyzji do sądu.

Wczoraj Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję Prezes UOKiK oddalając odwołania wniesione przez ukaranego przedsiębiorcę. W ogłoszonym wyroku sąd podkreślił, że działanie spółek stanowiło praktykę ograniczającą konkurencję. Ponadto potwierdził zasadność nałożenia sankcji finansowej przez Urząd, a wysokość kary uznał za odpowiednią w stosunku do naruszenia przepisów.

Zgodnie z prawem przedsiębiorca, wobec którego została wydana decyzja przez Prezesa UOKiK, może się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od wyroku SOKiK przysługuje możliwość złożenia apelacji w Sądzie Apelacyjnym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ wni/

d1mrepq

Podziel się opinią

Share
d1mrepq
d1mrepq